A húsvéti sonkához, fogyasszuk akár főzve vagy nyersen, kiváló kiegészítő az erdélyi hecsedli mártás. Ahogyan a sokan nemcsak sós, de édes kaláccsal is szeretik a sonkát, úgy a savanykás-édes mártás is kiemeli az ízeket, és fokozza az élvezeteket. Mi egy családi szakácskönyvből ismerjük, és vált a húsvéti asztal elengedhetetlen tartozékává. Érdemes kipróbálni, a sonka hecsedlivel, főtt tojással és friss zöldségekkel, akár kenyér nélkül is ünnepi fogás.
Hecserlimártás
2 kanál hecsedli- (hecserli-, csipkebogyó-) lekvár
2 kávéskanál mustár
fél narancs leve
1,5 dl tejföl
1 kávéskanál cukor
kevés só
kevés citromlé
A hozzávalókat együtt hidegen összekeverjük, és végül annyi tejet keverünk bele, hogy mártás sűrűségű legyen. Ebből lesz egy mártásoscsészével, amely akár a nyers, akár a főtt húsvéti sonkához tökéletesen talál!
A csipkebogyó C-vitamin-tartalomban verhetetlen, de ezen kívül B- és E-vitaminokban, ásványi anyagokban is gazdag. Gyógyhatásait többszáz éves tapasztalatok bizonyítják. Csökkenti az influenzás panaszokat. Roborál, erősíti az immunrendszert, gátolja a meszesedést. Serkenti a mellékvesék és máj működését, vesekő és vesehomok elhajtására is használják. A csontritkulásban szenvedőknek is ajánlott. Ráadásul amellett, hogy egészséges, lekvárnak, szósznak elkészítve nagyon finom is.
A csipkebogyó a vadrózsa (Rosa canina) és a japán rózsa (Rosa rugosa) gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, bicske, sőt a Pallas nagy lexikona „Seggvakaró”-ként is említi. „Seggvakaró (növ.), a rózsa csipkebogyójában, vagyis álgyümölcsében fejlődő apró és szúrós termésszem. Ha a nép a csipkebogyót apró termésével együtt megeszi, ez kiürítéskor szúrja a végbelet.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre