Sajnos a finom sütemények ára is felkúszott némileg az új esztendővel, nem is beszélve a mentes változatokéról. Aki nem ehet a hagyományos összetevőkből, vagy azok valamelyikéből készült desszertet, annak jól jön egy otthon, nagyobb mennyiségben összedobható édesség, főleg, ha nem csak egyetlen ember számára kell ilyet a cukrászdában megvásárolni.
20 dkg mák
5 tojás
5 lapos evőkanál eritrit
1 mokkáskanál sütőpor (GM)
25 dkg light mascarpone vagy növényi mascarpone
40 dkg fagyasztott meggy
Kevés eritrit ízlés szerint (kihagyható)
Teteje
2–4 dl tejszín (vagy növényi) – attól függően, milyen vastag réteget szeretnénk ebből
1 tasak nyírfaporcukor
A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd fokozatosan hozzáadjuk (evőkanalanként) az eritritet, és ezzel együtt ropogásmentesre tovább verjük a habot, egészen addig, amíg a feje tetejére állított edényben meg se moccan. Keverőlapáttal beledolgozzuk a sárgájákat, és fokozatosan hozzáadjuk a 20 dkg mínusz 2 maréknyi darált mákot és a sütőport. Ha megvan a fekete-fehér massza, a kókuszzsírral és szórt mákkal kibélelt tepsibe öntjük, és közepes hőfokon megsütjük, körülbelül, mint a hagyományos piskótát. Figyeljünk, hogy ne égjen meg a mák, és ne hagyjuk kiszáradni a tésztát, inkább kicsit masszás legyen a villapróbánál. Még borítsuk ki egy nagy deszkára hűlni. Amikor már langyos, fordítsuk vissza a tésztát, és késsel szabjuk ki a süteményes tál formájára.
A mascarponét a kiolvasztott, lecsepegtetett meggyel keverjük homogén krémmé. A gyümölcs levét rácsorgathatjuk a tésztára, vagy egyszerűen hörpintsük fel! A krémet egyenletesen keverjük el, és kenjük rá a mákalapra.
A tejszínt a nyírfaporcukorral verjük fel, és a meggykrémre borítva terítsük szét. Formázhatjuk a tetejét, hogy mintába szórjuk rá a daráltmák-borítást. Apró piros gyümölcsdarabokkal dekorálhatjuk.
A 20 dkg darált mákból 2 maréknyit kiveszünk. Egy marékkal „kilisztezzük” a zsiradékkal megkent tepsi fenekét, hogy ne ragadjon le a tészta. A másik maroknyi kerül porcukorként ráhintve a sütemény tetejére.
Bátran térjünk el a szabályos szeletelésmódtól. Vágjunk kedvünkre háromszög és téglalap alakú sütiket, nem baj, ha kicsit extravagáns lesz! Már a tésztaalapot is átformázhatjuk az eredeti téglalaptól eltérően.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre