Ez a fűszernövény számtalan formában hasznosítható a konyhában. Készíthetünk vele pogácsát, tehetjük salátákhoz ízesítőnek, ehetjük vajjal, illetve olívával kikeverve pestokrémnek, de levesekhez és húsos vagy zöldséges sültekhez is kiváló. Ezúttal rakott karajhoz ajánljuk, de tetszés szerint szárnyas vagy marhahúsból is csinálhatjuk.
8 szelet karaj
egy csokor friss medvehagyma
2 dl olaj
25 dkg savanyított káposzta
20 dkg mozzarella sajt
2,5 dl főzőtejszín
só, bors
A karajszeleteket kicsit kiklopfoljuk, besózzuk, borsozzuk. Egy felforrósított (öntöttvas) serpenyőben kb 1 dl olaj felhasználásával megpirítjuk a hús mindkét oldalát úgy, hogy a medvehagyma leveleit mindig a felül lévő oldalra tesszük.
Ha a hús kész, ennek a szaftjában átforgatjuk a savanyított káposztát is a serpenyőben.
Ezek után egy fedeles sütőedény aljára elterítjük a pirított káposzta felét, ebbe belefektetjük a karajszeleteket, tetejét medvehagyma-takaróval borítjuk. Erre kerül a káposzta másik fele egyenletesen elosztva, majd a reszelt mozzarella, aminek a tetejére még teszünk pár friss medvehagymalevelet, ezt öntjük le a maradék olajjal összekevert tejszínnel.
Rátesszük a sütőedény fedelét (vagy alufóliával letakarjuk), és mehet alsó-felső sütéssel, közepes hőfokon a sütőbe. Ha a hús megpuhult (kb. 40 perc, a csirke kevesebb, a marha több), a fedelet levéve aranybarnára pirítjuk a tetejét. Rizzsel vagy igazi medvehagyma-funként medvehagymás burgonyapürével tálaljuk. Ebben az esetben a krumplipüréhez egyszerűen hozzákeverjük az olívaolajba aprított friss medvehagymát (ízlés szerinti dózisban).
Amikor a nyers hússzeleteket pirítjuk, mindig az adott szelet felső részére is tegyünk medvehagymát, hogy átjárja az íze. Arra vigyázzunk, hogy a levél ne kerüljön pirításkor a hús alá, mert akkor megég.
A tavaszi friss medvehagyma légmentesen, dobozba zárva egy hétig is eláll a hűtőben, de mosva, aprítva mélyhűtőben vagy a sima hűtőben, befőttes üvegben tárolva úgy, hogy ellepje az olaj, hosszabb időre is bespájzolhatunk belőle.
Ennek a vadon termő fűszernövénynek az illata és az íze leginkább a fokhagymára emlékeztet. Ilyenkor tavasszal például Budapesthez legközelebb a a Gerecsében juthatunk hozzá, ahol az erdő alját szőnyegként borítják a levelei. (Vigyázat: ha nem ismerjük jól, vigyünk növényhatározót, mert a medvehagyma levelei könnyen összetéveszthetők a gyöngyvirágéval, ami MÉRGEZŐ!) A medvehagyma méregtelenít, csökkenti a vérnyomást, jót tesz érelmeszesedés ellen, fertőtleníti a gyomrot és serkenti a bélműködést.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre