Meglepő jelek a gyerekeknél, amik kiemelkedő intelligenciára utalhatnak

A gyereked furcsán viselkedik? Ne aggódj! A legújabb kutatások szerint a különös babaszokások – mint a fejjel lefelé mesenézés vagy a kanáltologatás – nem a „furcsaság” jelei, hanem a kiemelkedő intelligencia korai nyomai lehetnek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.21. 17:00
kisbaba fejlődéstámogatás fejlődés

Különös baba, különleges jövő? Így jelezheti gyereked viselkedése, hogy zseni válik belőle

Szülőként néha nehéz eldönteni, hogy a gyerekünk „furcsán viselkedik”, vagy épp zseniális módon fedezi fel a világot. Jó hír: a legújabb kutatások szerint a szokatlan, már-már bizarrnak tűnő babaszokások valójában az intelligencia korai jelei lehetnek.

Fejjel lefelé mesét néz? Lehet, hogy egy kis zseni van a lakásban

Ha a gyermeked fejjel lefelé nézi a mesét, a lábujját próbálja megpuszilni, vagy órákon át elmélyülten tanulmányozza a szőnyegen lévő morzsát – egyáltalán nem biztos, hogy „furcsa”. A pszichológusok szerint ezek a viselkedések a kreativitás, a problémamegoldás és a kíváncsiság korai megnyilvánulásai lehetnek.

Egy friss tanulmány például kimutatta, hogy azok a babák, akik szokatlan módokon ismerkednek a környezetükkel – például fejjel lefelé forgatják a könyveket, kanalat tologatnak, zoknit sétáltatnak – később kiemelkedő intelligenciaszinttel rendelkezhetnek. Ezek az úgynevezett „atipikus felfedező minták” azt jelzik, hogy a baba aktívan tanul és értelmezi a világot.

bölcsőde óvoda kisgyerek kisbaba
A gyerekek agya születés után hihetetlen ütemben fejlődik / Fotó: Pexels (Illusztráció!)

A mini-zsenik ideje: az első három év a kulcs

A gyerekek agya születés után hihetetlen ütemben fejlődik. Az első három év során percenként akár egymillió új idegkapcsolat jöhet létre. Ez az időszak az agyépítés csúcspontja: a kicsik nemcsak a felnőttek által irányított játékokból tanulnak, hanem főleg abból, amit saját maguk fedeznek fel. Minél többet tapasztalhatnak meg önállóan – akár úgy, hogy egy óráig bámulják a plafon mintáit –, annál jobban fejlődik a gondolkodásuk.

Az unalom nem ellenség, hanem a kreativitás barátja

Sok szülő hajlamos állandóan lekötni a gyerekét, pedig a pszichológusok szerint épp az unalom és a szabad játék ideje hozza elő a legjobb ötleteket. Amikor a baba magától talál ki elfoglaltságokat, például kiskanalat gurít a padlón, porszöszöket rendezget vagy fejjel lefelé próbálja megérteni a világot, akkor kreatív problémamegoldó képessége fejlődik – írja a life.hu.

Ne fojtsd el a kíváncsiságot!

Ahogy nő a gyermek, egyre több társadalmi szabályt tanul meg. De a szakemberek szerint nem kell mindig korlátozni. A szabad játék, a furcsa szokások támogatása hosszú távon segítheti a kreatív gondolkodás és a magas intelligencia kialakulását.

Mit tehetsz szülőként?

Hagyd, hogy a gyereked szabadon játsszon, ne irányíts mindent!

Ne zavard meg, ha épp különös dolgokkal szórakozik – lehet, hogy így tanul!

Engedd unatkozni – ebből születnek a legjobb ötletek!

Ne aggódj, ha valami „nem normálisnak” tűnik – lehet, hogy épp egy kis zsenit figyelsz meg munka közben!

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.