
Beleharapott egy barackba a 7 éves lány az iskolában, az egész élete megváltozott
Súlyos allergiái miatt nem eszik gyümölcsöt és zöldséget.
Hajlamosak lehetünk gondolkodás nélkül rásütni másokra a manipulatív jelzőt, miközben életünk során legalább egyszer mi magunk is élünk ezzel a módszerrel kisebb-nagyobb céljaink elérése érdekében. A manipuláció különféle aspektusait szakértőnk segítségével térképezzük fel.
A Bibliából ismert „báránybőrbe bújt farkas” kifejezésnél pontosabbat nem is találhatnánk a manipulatív személyek leírására. Ők azok ugyanis, akik a látszat ellenére számító húzásokra is képesek, manipulációra, csak hogy megvalósítsák elképzeléseiket, amiben az sem gátolja őket, hogy esetleg a többi embernek érzelmi nehézséget okoznak.
A legtöbb ember szeretné úgy alakítani az életét, hogy az sikeres legyen. Legyen szó a munkavállalásról, karrierépítésről vagy az emberi kapcsolatok alakulásáról, igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a terveink jól alakuljanak. Sajnos sokan másokon is átgázolnak, ha az érdekeik úgy kívánják - írja a Fanny magazin.
– A manipuláció azt jelenti, amikor valaki rejtett módon a saját céljainak megfelelően bizonyos mértékben elferdíti a valóságot, hogy azzal mások viselkedését és gondolkodását befolyásolja – magyarázza Sárga Noémi pszichológus. – Az ilyen attitűdöt és ezeket a személyeket nehéz felismerni, mert gyakran olyan eszközöket használnak, amik bujtatottak, éppen ezért fel sem tűnnek a külvilágnak. Lényeges, hogy a manipuláció nem egyenlő a meggyőzéssel. Utóbbi nyílt érvek és információk közlése mellett zajlik, ami előbbiből teljes mértékben hiányzik, hiszen itt indirekt, megtévesztő, általában bizonytalanságot keltő hozzáállásról van szó.
Számtalan helyzet van az életünkben, amikor a közeli hozzátartozóink körében talán észrevétlenül, de alkalmazzuk a manipuláció enyhébb formáit, mert nagyon szeretnénk befolyásolni az eseményeket.
– Fontos kiemelni, és ha magunkba nézünk akkor hamar rá is jöhetünk, hogy életünkben minimum egyszer mi magunk is manipuláltuk már a környezetünkben élő személyeket, ez bárkivel előfordulhat. Ám azt érdemes leszögezni, hogy egészséges, ártalmatlan manipuláció nem létezik, vagyis a kis mértékű és ritkán alkalmazott mesterkedés sem elfogadható – összegzi a szakértő.
A manipulátorok bármilyen kapcsolatban megjelenhetnek. Ezek az emberek azért érik el nagy százalékban a céljukat, mert megnyilvánulásaikkal az érzelmekre hatnak, akár negatív, akár pozitív módon. Az efféle befolyásolás jellemzően nem egy lépésben zajlik: a manipuláció szépen lassan épül fel és apró lépésekben történik, ezért is maradhat huzamosabb ideig észrevétlen.
– Először csak egy kis dolgot kérnek – folytatja a szakértő –, aztán egyre nagyobbakat és komolyabbakat, ezzel a módszerrel pedig tökéletesen be tudják hálózni a másikat, és kihasználni a gyengeségeit. Sok filmben megjelenik ez, például amikor egy bűnöző fokozatosan keríti be az elesett, szeretetéhes nőt. De megemlíthetünk olyan valóságos hétköznapi szituációkat is, amikben a családfő úgy vonja ki magát a házimunka alól, hogy elhiteti a feleségével, neki az nem megy olyan jól, mint a sokkal ügyesebb nőnek.
A manipuláció többnyire a narcisztikus és borderline személyiségzavarral küzdőknél, illetve a passzív-agresszív személyiségeknél jelenik meg.
– A manipuláció lehet tudatos, ám a manipuláló általában tudattalanul alkalmazza ezt a megoldást, ami valójában egyfajta védelmi mechanizmus, problémamegoldó eszköz számára. Jórészt az olyan gyerekkori élmények, mint az elhanyagolás vagy bántalmazás, illetve a szülői minták és egyéb korai traumák nyomán alakul ki. Ezek a személyek azt gondolják, hogy csak manipulációval érvényesülhetnek a világban, talán mert velük is így kommunikáltak és viselkedtek a gondviselőik, ez a beépült magatartásmód vált megszokottá, kényelmessé. A manipulátorok sokszor nem látnak rá a saját viselkedésükre, nagyon alacsony önértékeléssel rendelkezhetnek, emiatt pedig falakat próbálnak maguk köré építeni, és hajthatja őket a kontroll- és hatalomvágy is – foglalja össze a pszichológus.
A szakember szerint fontos, hogy ha manipulátor áldozatává váltunk és ezt sikerült is felismernünk, akkor megfogalmazzuk, pontosan mi az, ami miatt rossz az illető környezetében lenni.
– Teljesen normális, ha például kicsinek, védtelennek érezzük magunkat, vagy a bűntudat megjelenését tapasztaljuk, hiszen éppen ezek a manipulátorok célja – teszi hozzá Sárga Noémi. – Tehetünk ellene, ha erősen meghúzzuk a határainkat, ami olykor a fizikai eltávolodással valósulhat csak meg. Jó megoldás, ha információt gyűjtünk a jelenségről, hiszen ezzel felismerhetjük a manipuláló módszereket, és megvédhetjük magunkat. Érdemes azt is átgondolni, hogy a jövőben fenn szeretnénk-e a tartani a viszonyt, és ha igen, milyen formában.
Érzelmi zsarolás:
A manipuláló személy bűntudat-, félelemkeltés vagy szeretetmegvonás által éri el a céljait. Klasszikus mondat, amiről felismerhetjük: „Ha igazán szeretnél, akkor megtennéd nekem.”
Gázlángolás:
Az egyén a másik valóságérzékelését ferdíti például a „Túl érzékeny vagy” és „Nem is így történt” frázisokkal. Mindenkinek eltérő a valóságérzékelése, a manipulátor viszont képes érvényteleníteni az egyén megéléseit.
Áldozatszerep:
Sok befolyásoló személy mártírként viselkedik, önsajnálatot, önhibáztatást gyakorol. Ismerhetjük őket a „Velem mindig ez történik”, „Persze, hogy én vagyok a hibás” és a „Mindenki engem okol” megnyilvánulásokból.
Félelemkeltés:
Nyílt fenyegetéssel is élhetnek: „Ha ezt nem teszed meg, annak komoly következményei lesznek”, „Ha ezt megcsinálod, tudod mi lesz a vége”, vagy „Legközelebb én is ezt csinálom veled”. Ezzel presszionálhatja a felet arra, amit ő szeretne.
Információ-visszatartás:
Van, aki az információkból csak azt osztja meg, ami számára hasznos, célravezető. Ferdít, kihagy lényeges dolgokat, ezzel döntési helyzetben számára kedvező irányba tereli az eseményeket.
Hízelgő:
Lehet nagyon kedves is, aki bókol, dicsér, felemel annak érdekében, hogy elérje a célját: „Ezt csak te tudod megcsinálni, mert annyira okos vagy”. Kifejezetten pozitív érzelmi kapcsolódást alakít ki.
Súlyos allergiái miatt nem eszik gyümölcsöt és zöldséget.
Ezek az ajándékok igazi telitalálatok lesznek!
Kinek a kalácsillat, kinek a locsolkodás...
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre