Manipuláció: Báránybőrbe bújt farkasok

Hajlamosak lehetünk gondolkodás nélkül rásütni másokra a manipulatív jelzőt, miközben életünk során legalább egyszer mi magunk is élünk ezzel a módszerrel kisebb-nagyobb céljaink elérése érdekében. A manipuláció különféle aspektusait szakértőnk segítségével térképezzük fel.



Megosztás
Szerző: WB
Létrehozva: 2025.04.19. 10:00
manipulátor manipuláció környezet

A Bibliából ismert „báránybőrbe bújt farkas” kifejezésnél pontosabbat nem is találhatnánk a manipulatív személyek leírására. Ők azok ugyanis, akik a látszat ellenére számító húzásokra is képesek, manipulációra, csak hogy megvalósítsák elképzeléseiket, amiben az sem gátolja őket, hogy esetleg a többi embernek érzelmi nehézséget okoznak.

barátság család kézfogás
A manipuláció szépen lassan épül fel Fotó: pexels/illusztráció

Káros befolyásoló gyakorlat

A legtöbb ember szeretné úgy alakítani az életét, hogy az sikeres legyen. Legyen szó a munkavállalásról, karrierépítésről vagy az emberi kapcsolatok alakulásáról, igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a terveink jól alakuljanak. Sajnos sokan másokon is átgázolnak, ha az érdekeik úgy kívánják - írja a Fanny magazin.

Manipuláció jelentése

– A manipuláció azt jelenti, amikor valaki rejtett módon a saját céljainak megfelelően bizonyos mértékben elferdíti a valóságot, hogy azzal mások viselkedését és gondolkodását befolyásolja – magyarázza Sárga Noémi pszichológus. – Az ilyen attitűdöt és ezeket a személyeket nehéz felismerni, mert gyakran olyan eszközöket használnak, amik bujtatottak, éppen ezért fel sem tűnnek a külvilágnak. Lényeges, hogy a manipuláció nem egyenlő a meggyőzéssel. Utóbbi nyílt érvek és információk közlése mellett zajlik, ami előbbiből teljes mértékben hiányzik, hiszen itt indirekt, megtévesztő, általában bizonytalanságot keltő hozzáállásról van szó.

Egyszerű módon is belekerülhetünk

Számtalan helyzet van az életünkben, amikor a közeli hozzátartozóink körében talán észrevétlenül, de alkalmazzuk a manipuláció enyhébb formáit, mert nagyon szeretnénk befolyásolni az eseményeket.

– Fontos kiemelni, és ha magunkba nézünk akkor hamar rá is jöhetünk, hogy életünkben minimum egyszer mi magunk is manipuláltuk már a környezetünkben élő személyeket, ez bárkivel előfordulhat. Ám azt érdemes leszögezni, hogy egészséges, ártalmatlan manipuláció nem létezik, vagyis a kis mértékű és ritkán alkalmazott mesterkedés sem elfogadható – összegzi a szakértő.

Számít, hogyan van jelen az életünkben

A manipulátorok bármilyen kapcsolatban megjelenhetnek. Ezek az emberek azért érik el nagy százalékban a céljukat, mert megnyilvánulásaikkal az érzelmekre hatnak, akár negatív, akár pozitív módon. Az efféle befolyásolás jellemzően nem egy lépésben zajlik: a manipuláció szépen lassan épül fel és apró lépésekben történik, ezért is maradhat huzamosabb ideig észrevétlen.

– Először csak egy kis dolgot kérnek – folytatja a szakértő –, aztán egyre nagyobbakat és komolyabbakat, ezzel a módszerrel pedig tökéletesen be tudják hálózni a másikat, és kihasználni a gyengeségeit. Sok filmben megjelenik ez, például amikor egy bűnöző fokozatosan keríti be az elesett, szeretetéhes nőt. De megemlíthetünk olyan valóságos hétköznapi szituációkat is, amikben a családfő úgy vonja ki magát a házimunka alól, hogy elhiteti a feleségével, neki az nem megy olyan jól, mint a sokkal ügyesebb nőnek.

Gyakori kiváltó háttértényezők

A manipuláció többnyire a narcisztikus és borderline személyiségzavarral küzdőknél, illetve a passzív-agresszív személyiségeknél jelenik meg.

– A manipuláció lehet tudatos, ám a manipuláló általában tudattalanul alkalmazza ezt a megoldást, ami valójában egyfajta védelmi mechanizmus, problémamegoldó eszköz számára. Jórészt az olyan gyerekkori élmények, mint az elhanyagolás vagy bántalmazás, illetve a szülői minták és egyéb korai traumák nyomán alakul ki. Ezek a személyek azt gondolják, hogy csak manipulációval érvényesülhetnek a világban, talán mert velük is így kommunikáltak és viselkedtek a gondviselőik, ez a beépült magatartásmód vált megszokottá, kényelmessé. A manipulátorok sokszor nem látnak rá a saját viselkedésükre, nagyon alacsony önértékeléssel rendelkezhetnek, emiatt pedig falakat próbálnak maguk köré építeni, és hajthatja őket a kontroll- és hatalomvágy is – foglalja össze a pszichológus.

Mit tehetünk, ha érintettek vagyunk?

A szakember szerint fontos, hogy ha manipulátor áldozatává váltunk és ezt sikerült is felismernünk, akkor megfogalmazzuk, pontosan mi az, ami miatt rossz az illető környezetében lenni.

– Teljesen normális, ha például kicsinek, védtelennek érezzük magunkat, vagy a bűntudat megjelenését tapasztaljuk, hiszen éppen ezek a manipulátorok célja – teszi hozzá Sárga Noémi. – Tehetünk ellene, ha erősen meghúzzuk a határainkat, ami olykor a fizikai eltávolodással valósulhat csak meg. Jó megoldás, ha információt gyűjtünk a jelenségről, hiszen ezzel felismerhetjük a manipuláló módszereket, és megvédhetjük magunkat. Érdemes azt is átgondolni, hogy a jövőben fenn szeretnénk-e a tartani a viszonyt, és ha igen, milyen formában.

Az érzelmi manipuláció legismertebb típusai

Érzelmi zsarolás:

A manipuláló személy bűntudat-, félelemkeltés vagy szeretetmegvonás által éri el a céljait. Klasszikus mondat, amiről felismerhetjük: „Ha igazán szeretnél, akkor megtennéd nekem.”

Gázlángolás:

Az egyén a másik valóságérzékelését ferdíti például a „Túl érzékeny vagy” és „Nem is így történt” frázisokkal. Mindenkinek eltérő a valóságérzékelése, a manipulátor viszont képes érvényteleníteni az egyén megéléseit.

Áldozatszerep:

Sok befolyásoló személy mártírként viselkedik, önsajnálatot, önhibáztatást gyakorol. Ismerhetjük őket a „Velem mindig ez történik”, „Persze, hogy én vagyok a hibás” és a „Mindenki engem okol” megnyilvánulásokból.

Félelemkeltés:

Nyílt fenyegetéssel is élhetnek: „Ha ezt nem teszed meg, annak komoly következményei lesznek”, „Ha ezt megcsinálod, tudod mi lesz a vége”, vagy „Legközelebb én is ezt csinálom veled”. Ezzel presszionálhatja a felet arra, amit ő szeretne.

Információ-visszatartás:

Van, aki az információkból csak azt osztja meg, ami számára hasznos, célravezető. Ferdít, kihagy lényeges dolgokat, ezzel döntési helyzetben számára kedvező irányba tereli az eseményeket.

Hízelgő:

Lehet nagyon kedves is, aki bókol, dicsér, felemel annak érdekében, hogy elérje a célját: „Ezt csak te tudod megcsinálni, mert annyira okos vagy”. Kifejezetten pozitív érzelmi kapcsolódást alakít ki.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás