A szerelem csupán kémia? Ezen múlik, hogy kibe esünk bele

Gyakran mondjuk, amikor két ember között szikrázik a levegő, hogy „megvan köztük a kémia”. De vajon tényleg ezen múlik a vonzalom?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.02.09.
Módosítva: 2025.02.09.
szerelem tudomány kémia

Sokan ismerjük az érzést, amikor kipirul az arcunk, felgyorsul a szívverésünk és pillangók repkednek a gyomrunkban – írja a Fanny magazin. A felfokozott érzelmek hatását mindannyian megtapasztaljuk, de vajon mi történik ilyenkor a szervezetünkben?

Gyakran mondjuk, amikor két ember között szikrázik a levegő, hogy „megvan köztük a kémia”. De vajon tényleg ezen múlik a vonzalom? – Fotó: Pexels

Vonzalom első látásra

Arról a bizonyos pillanatról úgy beszélünk, mintha Ámor nyila eltalált volna minket: intenzív, elsöprő és úgy érezhetjük, mintha a sors rendelte volna el így. A kezdeti boldogító érzését három vegyi anyag váltja ki az agyban. Az egyik a noradrenalin, amely a pozitív izgalmi állapotért felelős, és függőséget válthat ki. Serkenti az adrenalin termelődését, ez okozza a szapora szívverést és izzadó tenyeret. A második a dopamin, a jó közérzetet keltő vegyi anyag és a harmadik a feniletilamin, amely akkor szabadul fel, amikor a szerelmünk közelében vagyunk. Szóval amikor meglátunk valakit és azt mondjuk, hogy ő az igazi, akkor ezek a hormonok beszélnek belőlünk.

Mit is érzünk pontosan?

A szerelembe esésnek három különböző fázisa van. 

1. fázis: a vágy

Ezt a testünkben lévő hormonok szintje irányítja. Férfiak esetében a tesztoszteron, nők esetében az ösztrogén. 

2. fázis: a vonzalom

Hasonló érzés, mint bizonyos drogok vagy az alkohol okozta függőségi roham. Az eufória érzése és az agyban felszabaduló vegyületek – köztük a dopamin (öröm), az adrenalin (harc vagy menekülés) és a noradrenalin (izgalmi állapot) – összevisszasága miatt a szerelembe esés olyan érzés lehet, mintha függőséget okozna. Különösen az adrenalin az oka annak, hogy kipirul az arcunk, izzad a tenyerünk, és a szívünk hevesen ver, amikor találkozunk valakivel, aki tetszik nekünk.

3. fázis: a kötődés

Ebben a szakaszban elkezdünk szoros köteléket érezni a párunkkal, és hosszú távú közös terveket kezdünk szövögetni. Ilyenkor a dopamin és a noradrenalin felszabadulását oxitocin, az ölelés hormonja váltja fel.

Miért pont ő a nagy ő?

Bár a szerelem három fázisa egyszerűnek tűnhet, számos más tényező is befolyásolja, hogy kibe leszünk szerelmesek. Sokan gondoljuk, hogy van egy bizonyos ideálunk, és ha azzal összefutunk, akkor minden eldől. Ám a történet ennél egy picit összetettebb. Itt van például az illető illata. Bármilyen hihetetlenül hangzik, de kiszagoljuk, hogy ki kell nekünk, vagyis mindannyian kiválasztjuk a saját különleges illatú párunkat. A hormonokhoz hasonlóan a feromonok is vegyi anyagok, de a különbség az, hogy a testen kívül, az izzadságunkban és más testnedveinkben lappangva vannak. A tudomány szerint a tudat alattink ez alapján választja ki, hogy ki iránt érzünk vonzalmat. 

Hasonló a hasonlóhoz

Az sem mindegy, hogy mennyire hasonlítunk egymásra. Ösztönösen vonzódunk a hozzánk hasonlóan gondolkodó emberekhez. És bizony – akár ki merjük mondani, akár nem – a megjelenés is rengeteget számít, nem csupán a belső értékek. Például a szimmetrikus arcot általában a hagyományos vonzerő egyik ismérvének tartják. Tanulmányok szerint a szimmetrikus arc jó gének meglétére utal, míg a túlságosan ferde arc rossz egészségi állapotra, alkoholfogyasztásra vagy dohányzásra utalhat. Eközben a férfiaknál a mutatóujjhoz képest hosszabb gyűrűsujj a több tesztoszteron, és ezáltal a magasabb spermaszám, a nagyobb termékenység, az egészségesebb szív és a jobb gének jelzője. Mindezek egy pillanat alatt felülírják a saját élettapasztalatainkat, a megjelenéssel kapcsolatos preferenciánkat és ízlésünket. Emellett még a testalkat is számít. Ha nem is tudatosan, de azokhoz vonzódunk, akiknek a testalkata egészségesnek tűnik, tehát nem túl sovány, de nem is túl kövér, mert ez fontos szempont az utódnemzés szempontjából.

Miért csökken a vágy?

A szerelem tudománya azt is meghatározhatja, meddig működik egy kapcsolat. Minél magasabb a dopamin- és oxitocinszintünk, annál tovább tart a felfokozott érzelmi állapot. Ezt azonban befolyásolhatjuk, például öleléssel, összebújással, ugyanis a másik közelsége növeli ezeknek a hormonoknak a termelődését a szervezetben. Tehát használjuk ki a Valentin-napot, dobjuk be magunkat, mutassuk meg a másiknak, hogy fontos a számunkra, öleljük meg, mert ezzel felgyorsíthatjuk a hormonok áramlását. Másik megközelítésből, az igazi érzelmi hurrikán egy-két éven belül lecsendesedik. A szerelem, amelyet az agyunk és a testünk stresszként élt meg, lecsillapodik, mivel a kortizol- és a szerotoninszint normalizálódik. A szenvedély azonban még mindig ott van, ugyanis a jutalommal és örömmel kapcsolatos agyterületek még mindig aktiválódnak a szerelmi kapcsolat előrehaladtával, csupán az állandó sóvárgás és vágy csökken. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a romantika szikrája idővel kialszik. Így tehát ha 30 év házasság után is azt érezzük, hogy még mindig szerelmesek vagyunk a párunkba, akkor az valóban úgy is van.

Mit tegyünk, hogy tovább tartson?

A kutatások szerint van tudományosan alátámasztott mód arra, hogy meghosszabbítsuk a szerelmet. Ennek legegyszerűbb módja, hogy nézzünk egymás szemébe. Egy tanulmány megállapította, hogy egy idegennel folytatott egy órás tartalmas beszélgetés után, ha négy percig egymás szemébe nézünk, akkor az mély, tartós kötődési érzést vált ki. Egy kis érdekesség: A tanulmányban részt vevők közül egy pár később össze is házasodott.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás