![](https://cdn.metropol.hu/2025/02/6N-QGyLXF2flnCw2bvgWAD9UfyKAeUHhoCpn6MJ9Vbo/fill/550/310/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzc3OWI3MmY1ZDBjODRiZWNhZmZhZDI3OGIxYzA1M2Fl.png)
7+1 dolog, amit soha ne tegyél az ágyad alá!
Nem mindent jó ötlet az ágy alá bezsúfolni.
Dr. Rangan Chatterjee elmondta az igazságot a napi 10 ezres szabállyal kapcsolatban.
Talán már korábban is hallottál arról a ,,szabályról", hogy napi 10.000 lépést kelle megtenni, sőt egyes telefonok már jeleznek is, ha megtetted a bűvös számot, te pedig vagy boldog vagy, vagy pedig elkeseredett, mert nem sikerült eleget mozognod.
Elég ijesztő elérni a bűvös számot, főképp, ha ülőmunkád van, vagy valami más egyéb kötelezettség, ami miatt nehezebb ennyit lépned a nap folyamán. A doktor szerint, inkább ez mindössze marketingfogás.
A BBC rezidens orvosa a Feel Better, Live More nevezetű podcastban beszélgetett, Dr. Daniel Liebermann paleoantropológussal.
Elmondta, hogy a híres 10.000 lépés száma abból a gyorsulásmérőből származik, amit a Japánok készítettek a 64-es olimpia előtt. Szerinte ezt a számot a Japánok ,,jónak" tartották, ami egészen a 10.000 lépéses mérő bevezetéséhez vezetett.
Az 1964-es tokiói olimpiára készülve a Yamasa kihasználta a növekvő fitnesztrendet, és kifejlesztette a világ első hordható lépésszámlálóját, a Manpo-Kei-t, ami lefordítva „10 000 lépés mérő”.
Úgy tartják, hogy a cég véletlenszerűen választotta ki ezt a számot, de a mai napig nagy népszerűségnek örvend.
Nincs tehát egy napi lépésszám, amit meg kell tenned. A testmozgással kapcsolatos bizonyítékok eléggé egyértelműek. Bármi jobb, mint a semmi. Ha teljesen ülőmunkát végzel, akkor több lépcsőfok, több lépcsőmászás, az autó távolabb parkolása a bolttól.... bármi jobb, mint a semmi. A több jobb, és egy bizonyos ponton láthatjuk az előnyöket.
Óva int a szakértő attól, hogy megszállottságba kerüljünk, bármilyen napi lépésszámlálóval kapcsolatban. Az NHS heti 150 perc fizikai aktivitást javasol a 19-64 év közöttiek körében, kiemelve a séta rettentő fontosságát, és azt , hogy nem szabad lebecsülnünk az egyszerű mozgás erejét sem.
Az European Journal of Preventative Cardiology 2023-ban közzétett tanulmánya szerint napi 4000 lépés elegendő lehet a korai halálozási kockázat csökkentéséhez. Minden további 1000 lépés 15%-al csökkenti ezt.
Más tanulmányok kimutatták, hogy napi 30 perc gyaloglás a fogyásban is segíthet.
Forrás: Mirror
Nem mindent jó ötlet az ágy alá bezsúfolni.
Ők azok, akiknél a barátság mindennek az alapja.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre