A forró zuhany kellemes lehet felmelegedés gyanánt a téli hideg, fagyos időszakban, azonban ha nem vigyázunk, károsíthatjuk vele a bőrünket.
Már november végétől beköszönt egy hidegebb időszak, amit a decemberi tél követ. Ilyenkor mind menedékre vágyunk a hideg elől, amit számos megoldással tudunk fokozni az otthoni fűtőrendszereken kívül, például melegítőpárnával, pokróccal vagy egyéb meleg holmival. Az est haladtával pedig, ahogy az éjszakai relaxáláshoz készülődünk, elmegyünk, megmosakszunk és veszünk egy forró fürdőt. Az ember azt hinné, hogy számos előnnyel jár egy ilyen fürdőt venni vagy zuhanyozni, hiszen ellazítja az izmainkat, stresszoldó hatással bír és javítja a vérkeringésünket – de rengeteg veszélyt is jelent.
Azonban, mint a legtöbb relaxáló tevékenység közben, néha elfeledkezünk magunkról és csak élvezzük a zuhany okozta kellemes érzést, így háttérbe szorul a fürdés elsődleges célja: hogy megtisztítsuk minden testrészünket. Különösen azokat, amiknek erre a legnagyobb szüksége van. Dr. Naheed Ali, a Vera Clinic orvosa és vezető munkatársa számos évet töltött azzal, hogy megértse, hogyan hatnak a környezeti változások a szervezetre, és szerinte az információk némileg eltérnek a hideg hónapokban. Azt mondja, télen két különösen fontos testrész van, amire nem fordítanak az emberek kellő figyelmet: az arc és a láb higiéniája. Ha ezekre nem figyelünk megfelelően, az számos egészségügyi problémához vezethet. Az orvos szerint a zokni és a cipő, amiben a lábfej tartózkodik, a napok jelentős részében felfoghatják az izzadságot, ezzel tökéletes környezet teremtve a gombás fertőzések elterjedésének. Az emberek, amíg meg nem történik a baj, hajlamosak figyelmen kívül hagyni. Azonban a lábgombásodás nem tart sokáig, ha időben megfelelő higiéniai intézkedéseket teszünk.
Azonban nincs ilyen egyszerű helyzetünk az arc ápolásával: a forró víz bőrirritációt és hámlást eredményezhet, amit megfelelően szükséges kezelni, de hogy ezt elkerüljük, a langyos víz használata az ajánlott.
Langyos víz mellett érdemes lemosóval és hidratálóval ápolni a bőrünket, ami felveheti a harcot a kinti környezeti hatásokkal, mint a por, szmog és egyéb dolgok. A hidegebb hónapokban kéz is sokkal hajlamosabb a száradásra, az ekcémára hajlamos emberek tapasztalhatnak szárazságot vagy repedezettséget.
Szakértők szerint érdemes gyakran kezet mosni, mivel a kórokozók gyorsabban terjednek a bent töltött idő, valamint a megfázás és influenza miatt. Dr. Sophie Momen, a Cadogan Clinic bőrgyógyásza arra is figyelmeztet, hogy a forró zuhany valójában nem lehet forró. Bár nyugtató hatású lehet, de megfosztja a bőrt a természetes olajoktól és a bőr felső rétegét sérti, ami kiszáradáshoz, hámláshoz vezet. A zuhanyzási idő hosszúsága is fontos, hiszen a hosszú zuhanyzás súlyosbítja a bőr szárazságát. A zuhanyzás után egyből fontos a hidratálás, mely megakadályozza a bőr kiszáradását. Gyengéden még a hámlasztás is javasolt, az elhalt hámsejtektől való megszabadulás miatt, ami segít megőrizni a bőr egészséges textúráját.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre