Ez azonban elkerülhető, ha rendszeresen elmosod.
Ijesztő eredménnyel zárult egy amerikai kutatócsoport vizsgálata. A WaterFilterGuru cég szakértői ugyanis annak jártak utána, hogy a különböző vízzel érintkező használati tárgyainkon mennyi baktérium található, és ez milyen módon befolyásolja az egészségünket. Három flakontípus kupakját ellenőrizte a kutatócsoport, és arra az eredményre jutottak, hogy egy sima, egyszerű, többször újrahasznált PET-palack hétköznapi száján több baktérium lehet, mint egy vécéülőkén.
A kutatók kétféle baktériumot találtak: Gram-negatív rudakat és bacilusokat. A Gram-negatív baktériumok olyan fertőzéseket okozhatnak, amelyek egyre ellenállóbbá válnak az antibiotikumokkal szembe, míg bizonyos bacilusok gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozhatnak
– kezdte beszámolóját a cég a LadBible-nek. A tanulmány szerint egy átlagos újrahasznált palack nyakán megdöbbentő mennyiségű kolóniaképző egységnyi (CFU) mikroba élhet. Az eredmény szerint egy átlagos palack száján 20,8 milliónyi CFU baktérium található. Összehasonlítás végett ez 40 ezerszer annyi, mint amennyi baktérium a vécéülőkén található. Komor adat, igen. Ez azonban csak és kizárólag abban az esetben igaz, ha hiszünk a statisztikáknak:
A lap tájékoztatása szerint ugyanis a legtöbb palackhasználó nem mossa el mindennap a kulacsát, egy felmérés szerint az amerikaiak egynegyede csak hetente 1-2-szer mossa el, de vannak olyanok is, akik havonta 1-2-szer öblítik csak el a flakonjukat. A lap szerint elkerülhető a baktériumok elszaporodása, ha mindennap kitisztítjuk a kulacsunkat, mindegy, hogy mit fogyasztottunk belőle. A legjobb stratégia pedig a 60 Celsius-fok feletti mosás, mert az megöli a kórokozókat. Emellett a mosogatószeres kiöblítés is tökéletes alternatíva. Ha naponta egyszer elmossuk a kulacsunkat, akkor megelőzhetjük, hogy egy vécéülőkéből igyunk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre