Furcsa alvászavar előzheti meg a demencia kialakulását.
Hihetetlen, de igaz: kutatók egy csoportja felfedezte, hogy vannak olyan alvási minták, amelyek a demencia korai jelei lehetnek. A tudósok szerint ugyanis a neurológiai elváltozásokat az agyunk az álmainkon keresztül próbálja meg jelezni a számunkra. Azonban van még egy nagy probléma a demencia megelőzésével, ez pedig az, hogy egyelőre még nagyon nehéz lenne ezt az egyedülálló alvászavart diagnosztizálni.
Az Unilad számolt be a kutatócsoport téziseiről, mint írták, a tudósok szerint a demencia kezdeti tünete lehet, ha a betegek álmukban eljátsszák azokat a mozgásokat, amelyek az álmukban történnek. Ilyen, amikor kiabálnak, nevetnek, káromkodnak, vagy ide-oda mozognak, miközben az elméjük a REM fázisban van. Ezt az állapotot RBD-nek nevezik, ami az angol kifejezés rövidítése, ami az alvás közbeni viselkedészavart jelenti.
Ez az állapot a világon mintegy 80 millió embert érint. A kutatócsoport ilyen pácienseket vizsgált az évek során, és arra a megállapításra jutottak, hogy szinte kivétel nélkül ez az állapot a demencia egyik korai jele volt. Ez azért lehetséges, mert az RBD-ben szenvedők agyában fokozott gyulladás lép életbe ott, ahol a dopamin termelődik. A különböző betegségek, mint a Parkinson-kór vagy a demencia betegeinél pedig szintén lecsökken az idegtermelő sejtek vegyi anyag készlete, amitől a termelő idegsejtek elhalnak.
A kutatók most arra keresik a választ, hogy a mesterséges intelligencia segítségével hogyan tudnák az alvási mintákból egyértelműen diagnosztizálni azokat az embereket, akik RBD-ben szenvednek. Ezzel hatalmas lépést tehetnénk a demencia korai felismerésében - zárta sorait a lap.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre