Több kárt okoz, mint gondolnád!
Kézenfekvőnek tűnhet a köznyelvben fültisztító pálcikaként emlegetett eszköz segítségével megtisztítani a fület, noha ez a létező legrosszabb mód, ami valójában több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz. Dr. Suraj Kukadia, aki a közösségi médiában dr. Sooj néven oszt meg tartalmakat, nemrég egy TikTok-videóban elárulta, milyen veszélyekkel járhat, ha fültisztító pálcikát nyomunk a fülünkbe.
Hogyan tisztíthatod meg a füledet biztonságos módon?
– tette fel a kérdést videójában a hertfordshire-i háziorvos, majd megadta rá a nagyon egyszerű választ: sehogy! Ne tegyük!
Ennek az az oka, hogy a füled öntisztuló, a fülzsírnak pedig védő funkciója van. Segít megállítani a mikroorganizmusokat, felfogni a szennyeződéseket, és a dobhártya védelmét szolgálja
– magyarázta el dr. Sooj.
Ha elkezdesz dolgokat dugdosni a füledbe, hogy megpróbáld kiszedni a zsírt – például fültisztító pálcikákat vagy vattacsomókat –, akkor azzal akaratlanul is a dobhártyádnak fogod nyomni a fülviaszt. Igazán szerencsétlen esetekben még a dobhártyád is szétrepedhet, ez pedig egy olyan helyzet, amibe nagyon nem szeretnél kerülni. Tehát azt javaslom, hogy ne nyúlj a füledbe!
– jelentette ki az orvos. Hozzátette, a fül külső részének tisztítása rendben van, a hallójáratba nyúlni azonban szigorúan tilos. Ellenkező esetben ugyanis súlyos következményekkel kell számolnunk.
Amikor a fülzsír a dobhártyához kerül, akkor az fülzúgást vagy fülcsengést okozhat. Szédüléshez, hányingerhez, hányáshoz, sőt akár halláskárosodáshoz is vezethet. Ha bármilyen problémád akad, keresd fel az orvost, mivel a szakrendelőben nagyon könnyen ellenőrizhetik a füled belsejét, elmondhatják, van-e benne viasz, és ha igen, akkor néhány egyszerű, de biztonságos és hatásos lépésben megoldhatják a problémát
– tette hozzá dr. Sooj a LADBible beszámolója szerint.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre