
Ez nem a tavaszi fáradtság: ezért lehetsz most nagyon kimerült
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
Amilyen nagy segítség, olyan balesetveszélyes is lehet a létra!
Nyáron több kerti munka vár ránk, legyen szó gyümölcsszedésről vagy festésről, amelyek elképzelhetetlenek lennének létra nélkül. A Fanny magazin utánajárt, hogyan használjuk biztonságosan!
Használat előtt mindig ellenőrizzük a létrát. Ha a láb elkopott vagy a lépcsőfok meglazult, javítsuk meg. Régi falétránál ellenőrizzük a szétcsúszást gátló láncot is, nehogy használat közben megbillenjen.
A létrákon található egy címke, amely jelzi a maximális teherbírást. Ne terheljük túl a létrát ennél nagyobb súllyal! Ne feledjük, a saját testsúlyunk mellett a felvinni kívánt eszközök és szerszámok súlyát is figyelembe kell vennünk!
Álljunk a létra második vagy harmadik fokára, és kissé ugráljunk rajta, hogy ellenőrizzük, nem billen-e vagy süpped-e bele a talajba. Ha elmozdul, helyezzük át szilárdabb talajra vagy tegyünk alá egy deszkát, amelyet csúszásgátlóval bevontunk.
Ha laza szerkezetű talajra, például homokba vagy fűre támasztjuk, szereljünk fel a létra aljára létrarögzítő tüskéket. Ezt szúrjuk a talajba, így megakadályozzuk, hogy a létra elmozduljon vagy elcsússzon használat közben.
Ha az esőcsatornát tisztítjuk, ne az ereszhez támasszuk a létrát, mert elrepedhet a súlytól. Szerezzünk be egy alumíniumból készült létratartó támasztékot, és ezt rögzítsük a létra tetejére. Ezek általában kihúzható teleszkópos támaszok, így könnyen beállíthatóak a megfelelő távolságra.
Olyan cipőt húzzunk, aminek vastag a talpa és nem csúszik. Ha munka közben hosszabb ideig állunk majd a létrán, a létrafokra ráakaszthatunk egy speciális fellépőt is. Ez lehetővé teszi, hogy munka közben stabil felületen álljunk vagy üljünk, így nem csúszunk le róla.
Soha ne másszunk úgy létrára, hogy tele van a kezünk. A létra legfelső fokára erősítsünk egy S-kampót vagy acélhorgot. A szerszámokat tegyük egy vödörbe vagy beakasztható szerszámtartóba, majd ezt akasszuk fel a kampóra. Így könnyen hozzáférhetünk a szükséges eszközökhöz.
Az alumínium létrák aljára általában már gyárilag tesznek műanyag csúszásgátlót. Ha fa létránk van, erre is felszerelhetünk csúszásgátló védősapkát vagy filcet, így biztos, hogy nem karcolja meg a padló felületét és nem csúszik el.
Ha lépcsőkre kell állítanunk a létrát, soha ne tegyük azt sámlira vagy székre! Szerezzünk be egy létra aljára rögzíthető kitámasztót, amely segít kiegyenlíteni a szintkülönbséget. Ezzel a kitámasztóval a létra stabilan fog állni, így nem tud elmozdulni, és biztonságosan végezhetjük a munkát.
Amikor létráról festjük az ablakkeretet, rögzítsünk a falra egy hosszú lécet keresztben a létra fölé, majd a létrát is rögzítsük a léchez egy erős kötéllel. A léc mindkét oldalán a falhoz támaszkodik, miközben távol tartja a létrát az üvegtől, így biztosítva, hogy munka közben ne törjük be az ablaküveget.
Megszólalt az orvos, aki több jó tanáccsal is szolgál.
Tényleg ennyire egyszerű lenne? Vagy pont ettől ilyen nehéz?
Ezt a meglepő dolgot még a magyarok többsége sem ismeri!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre