Ezzel magyarázzák a meghökkentő formációt.
Egyre vadabb összeesküvés-elméletek keletkeznek azóta, hogy a gizainál tízszer nagyobb piramist fedeztek fel az Antarktiszon. A 2×2 kilométer alapterületű formáció olyannyira precízen megkreáltnak tűnik, hogy a misztikus dolgok rajongói szerint ezeket egy 10 ezer éve élt ismeretlen civilizáció építhette. Elméletüket azzal igyekeznek alátámasztani, hogy abban a földtörténeti korban a mai jeges kontinenst még buja esőerdők borították.
De a közösségi oldalakon olyan vélemények is megjelentek, amelyek szerint ez a piramis akár 100 millió éves is lehet, amivel csak az a bökkenő, hogy akkoriban az evolúció még a majmoknál sem tartott. Persze erre előrángatják a Jolly Joker-magyarázatot, miszerint földönkívüliek építhették.
A geológusok azonban más véleményen vannak. A Google térképén is jól látható, első pillantásra valóban szabályos piramisnak tűnő sziklaképződmények ugyanis az Antarktisz legmagasabb hegyláncához, az Ellsworth Mountainshoz tartoznak. Vagyis természetes képződmények, amelyek a szél és jég eróziójának köszönhetően alakultak ki. Ráadásul ilyen formák máshol is akadnak.
Vannak más piramis alakú hegyek is, például a Búlandstindur Izlandon vagy a Bordoyarnes a Feröer-szigeteken
– mondta el az IFLScience-nek Mitch Darcy, a potsdami Geotudományi Kutatóközpont geológusa.
A tudósok szerint véletlen, hogy ezeknek a csúcsoknak ilyen alakjuk van, és mivel az antarktiszit hó fedi, még csak az sem egészen biztos, hogy teljesen szabályos piramis-forma.
Sok csúcs részben piramisnak tűnik, de csak egy-két ilyen lapjuk van, ritkán négy
– mutatott rá a CBS-nek Eric Rignot, a Kaliforniai Egyetem Földrendszer-tudományának professzora, aki úgy véli, hogy a piramishoz hasonló csúcsok az eljegesedett területekre jellemzők, mivel a gleccserek összecsúszásával jöttek létre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre