Dr. Pándics Tamás egy kulcsfontosságú dolgot árult el a téli hangulatfokozók kapcsán.
A mesterséges, a természetes illatosítók, (illat)gyertyák szinte minden háztartásban megtalálhatóak. Nemcsak felfrissítik a lakás levegőjét, de még gyönyörű hangulatvilágítást is nyújtanak, pláne ilyenkor, télen.
Bár ezek valóban nagyon jó hangulatot tudnak teremteni, viszont az egészségünkre nem gyakorolnak pozitív hatást, sőt sokszor így is hatalmas terhet ró az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre. A szakember elárulta, hogy miért érdemes ezeket a termékeket mértékkel használni.
Dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője közölte, hogy az illatosítók együttes hatása hosszú távon növelheti a légúti megbetegedések kockázatát, migrént, szem- és torokirritációt okozhat, megzavarhatja a hormonrendszer működését. Emellett tovább ronthatja az alapbetegségekkel rendelkezők, asztmások, krónikus légúti megbetegedésekben szenvedők, gyermekek állapotát.
Sok gyártó az illatgyertyák helyett illóolajokat javasol, azonban ezeknek a használata sem veszélytelen. Ugyanis tujon található bennük, ez pedig károsíthatja az idegrendszert.
A beltéri levegő minőségének javítására a rendszeres szellőztetésen túl a szakértő nedves takarítást javasol, mely a szálló por mellett a felületeken leülepedő polleneket is hatékonyan eltávolítja.
Minden vegyi anyag, melyet a lakásba beviszünk, növeli a beltéri környezet által okozott betegségterhet
– hangsúlyozta dr. Pándics Tamás, aki hozzátette, hogy minden testidegen anyag kémiai kockázatot jelent függetlenül attól, hogy mesterségesen előállított vagy természetben előforduló.
„Lehet, hogy nem rákkeltőek, de ezek az anyagok további terhet rónak a májra, és anyagcsere-folyamataink sincsenek felkészülve ezek feldolgozására” – idézte a szakember szavait a The Sun.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre