A rendszeres testmozgás egyfajta gyógyszer a szervezet számára – ez régóta ismert tény, azonban egy friss kutatás szerint nem is kell annyira megerőltetnünk magunkat.
A sportolás, aktív életmód pozitív hatásáról kutatások miriádja született már, de a legfrissebb eredmények még azokat is megörvendeztethetik, akik amúgy viszolyognak a gyakori testmozgás puszta gondolatától is. Októberben két olyan tanulmány is megjelent a European Heart Journal egészségügyi szaklapban, amely szerint az edzés egyféle betegségmegelőző gyógyszerként védhet minket többek között a szív- és keringési betegségekkel szemben – írja az El País.
A több mint 70 ezer felnőtt adatait feldolgozó cikkek arra a következtetésre jutnak, hogy a testmozgás a legjobb gyógyszer – foglalta össze az eredményeket dr. Fernando de la Guía spanyol kardiológus. A korábbi kutatások azonban önbevalláson alapuló adatokból dolgoztak, míg most a spanyol szakértők gyorsulásmérőket használtak a résztvevők mozgásának és intenzitásának mérésére. A korábbi kérdőívalapú kutatások arra utaltak, hogy heti 60-70 perc intenzív mozgás 30 százalékkal csökkenti a korai elhalálozás esélyét, azonban
az új felmérés már heti 20 perc sportolás esetén is ugyanilyen eredményről tanúskodik – tehát elég az öt hétköznapon négy-négy percig keményen megerőltetnünk magunkat,
és a szervezetünk máris meghálálja a belefektetett munkát.
A felméréseket több tízezer olyan felnőttön végezték el, akiknek korábban nem volt keringési zavara vagy daganatos megbetegedése, majd arra a megállapításra jutottak, hogy már a heti 15 perc intenzív testmozgás is 15 százalékkal csökkenti az említett kórok kialakulásának valószínűségét. Ha ezt a mennyiséget növeljük heti öt perccel, a szívbetegségek esélye máris 40 százalékkal csökken. Bár a 15 perc kecsegtetőbbnek hangzik, a szakértők szerint a heti 20 perc testmozgás garantálja inkább a hosszabb, egészségesebb életet.
Szintén vonzó felfedezés, hogy a gyorsulásmérők eredményei alapján nem szükséges hosszú edzésekre elhúznunk ezt a megerőltető mozgást – a rövid, de nagyon intenzív edzések önmagukban is meghozzák a várt egészségügyi eredményeket. Így nem muszáj órákon át gyötörnünk magunkat, egy ötperces erős torna is megteszi a hatását. Ez pedig azért is pozitívum, mert így azok az emberek is tehetnek az egészségükért, akik eddig azért húzódoztak a sportolástól, mert nem volt rá elég idejük. Még a rosszabb fizikai állapotban lévő, esetleg egyes betegségekben (pl. diabétesz, magas vérnyomás, elhízás) szenvedő egyének is könnyebben vállalkoznak négy-öt perc aerobicra, amellyel 27 százalékkal csökkenthetik az elhalálozási rátájukat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre