A hidegebbre fordult ősz végi időben jólesik egy tartalmas leves, amely egytál ételként elegendő is egy ebédre vagy vacsorára. A bab önmagában elég szénhidrátot tartalmaz, nem sűrítjük a levesünket még lisztes rántással és csipetkével, helyette egy fél fej káposztát főzünk bele.
A bablevesünkbe a káposzta az ízével és a halmazállapotával is csodát tesz. Ha a húsos szalonnát kihagyjuk, vegetáriánusok is jóízűen fogyaszthatják!
40 dkg tarkabab
Fél fej káposzta
4 db vöröshagyma
40 dkg húsos füstölt szalonna
só, bors, pirospaprika, petrezselyem
olaj vagy zsír
50 dkg répa
1 közepes zeller
1 közepes karalábé
2 db nagy fehérrépa
Egy nagy fazékban az általunk választott zsiradékon megdinszteljük a szeletekre vágott hagymát, majd hozzáadjuk a vastag csíkokban a húsos szalonnát. Együtt pirítjuk., majd ráöntjük a megmosott, beáztatott babot, a gerezdekre vágott zöldségeket, és a tetejére behelyezzük a fazékba a két félbe vágott fél káposztát. sózzuk, fűszerezzük, egy kiskanál pirosparikát belekeverünk. Annyi vízzel felöntjük, amennyi a káposztát is ellepi. Fedő alatt főzzük, míg a bab meg nem puhul, addigra minden más is kész lesz a fazékban. Sűrítésre semmi szükség, azt elvégzi a bab és a káposzta.
A tányéron tejföllel és friss petrezselyemmel szervírozzuk a levesünket.
1.Ne felejtsük el a tarkababot előző este beáztatni, különben fennáll a veszélye, hogy nem lesz kész az étel se ebédre, se vacsorára!
Mindenképpen azzal kezdjük, hogy a zsiradékon megpirítjuk a hagymát, ettől jellegzetesen „pörkölt” íze lesz, ami megadja a levesünk sava-borsát, még akkor is, ha füstölt húst nem teszünk bele.
Ez a bőtermő babféle könnyen felismerhető barnás-vöröses, kékes-lilás csíkjairól. Kiváló tulajdonságai közé tartozik magas fehérjetartalma, amely ugyan nem teljes értékű, de hasonlít az állati eredetű komplett fehérjékhez. A vegetáriánus konyha kedvelői mellett fogyaszthatják a lisztérzékenyek, magas fizikai erőltetésnek kitett sportolók is.
A babfélék jó barátai az emberi szervezetnek, azonkívül, hogy tápláló fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat tartalmaznak számos gyógyító tulajdonsággal is rendelkeznek. Minden babféle vízhajtó és szárít. Ásványi anyagai közül jelentős például a molibdén-, a vas-, és a mangántartalma, amely nem kis szerepet játszik abban, hogy szervezetünk meg tudja semmisíteni a káros, a rákbetegségek kialakulásáért és a korai öregedési tünetek jelentkezéséért felelős szabad gyököket. A bab remek forrása a B-vitaminoknak, a foszfornak, a káliumnak és a magnéziumnak is. Védi a szívünket, a benne lévő szaponinoknak és fitoszteroloknak köszönhetően jó hatással van a koleszterin szintre is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre