A legtöbb iskolás az órák alatt is nyomkodja a mobilját. A Metropol pro-kontra rovatában utánajárt, mit tehet ilyenkor a tanár.
Elveheti a tanár a diák mobiltelefonját?
Igen, ha az zavarja az órát!
Képtelenség úgy órát tartani, hogy a gyerekek egy jelentős része facebookozik, játszik, chatel. Szerintem ha a tanuló kérésre nem képes eltenni a mobilját, akkor nincs más megoldás, mint elvenni. Meg kell tanulniuk, hogy vannak olyan közösségi terek, ahol a mobiltelefont nem lehet használni. Ilyen például a mozi, a színház vagy egy állásinterjú is. Így is sok a telefonfüggő gyerek, nem hiányzik, hogy még az órán is nyomkodják – mondta lapunknak egy 8 és egy 11 éves kisfiú édesanyja, Kata.
Nem, ehhez nincs joga!
Egyes iskolákban bevett gyakorlat, hogy a tanár elveszi a gyerek telefonját, és csak a nap végén adja vissza. Egyrészt sok esetben egy többszázezres kütyüről beszélünk, amit érhető okokból nem szeretnénk másnak odaadni, nekem volt már ebből szülőként konfliktusom. Másrészt mi van, ha a gyereket sürgősen el akarom érni? Mindig is volt valami, ami elvonta a gyerekek figyelmét, régen a pad alatt olvasott könyveket és a papírfecniken folyó levelezéseket kobozták el, mégsem figyeltek jobban a diákok – mondta lapunknak egy háromgyermekes édesapa.
Az iskolák eltérő módon igyekeznek a problémára megoldást találni. Az legtöbb intézményben az osztályfőnök még az első napon ismerteti a diákokkal a házirendet, amelyben a mobiltelefonhasználatra is kitérnek. Abban mindenki egyetért, hogy a tanulók kütyüjeikkel nem zavarhatják az oktatást. Ha ezt mégis megteszik, az más és más következményekkel jár. Valahol elveszik a telefont, de az óra végén visszaadják, míg máshol csak a nap végén veheti át a gyerek, vagy akár a szülő, mégpedig az igazgatói irodánál.
A digitális eszközök nem ördögtől valóak, sőt, ahogy arról korábban is írtuk, sok esetben a tanulást is megkönnyíthetik. Magyarország is egyre nyitottabb, Solymár Károly, infokommunikációért felelős helyettes államtitkár korábban célként említette, hogy minden teremben legyen wifi. „Ma már a diákok nagyobb részének lapul a zsebében, táskájában okostelefon, tablet, s ez a jövőben még inkább így lesz. Az általunk kiépített iskolai wifin keresztül a diákok saját készülékeiket használhatják a tanórán, a vezeték nélküli internet segítségével például a telefonjukon tanulmányozhatnak bizonyos oktatási anyagokat vagy akár így tölthetik ki az aktuális tesztet, dolgozatot” – mondta korábban a Magyar Nemzetnek.
Világszerte rengeteg szakértő vitatkozik arról, mikor érdemes a gyerek kezébe telefont, okoseszközt adni. A Huawei Techologies Hungary kutatásából kiderül, már a három év alatti gyermekek fele használ okoseszközöket, a 4-6 éveseknek pedig több, mint 90 százaléka.
Mindannyiunkra, de a sok esetben naiv és hiszékeny gyerekekre talán még több veszély leselkedik az interneten. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat ezért szervezi meg minden évben a biztonságos internetezést segítő programot, és vannak olyan törekvések, hogy a tudatosabb internethasználat tananyag is legyen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre