Különleges fényjelenségre figyeltek fel a Marson. Egyre izgalmasabb részletek derülnek ki az űrszonda által rögzített adatokból.
Az Egyesült Arab Emírségek Hope nevet viselő űrszondája a sarki fényhez hasonló jelenséget örökített meg a Marson. A kísérteties fotókat az űrjármű ultraibolya-tartományban működő spektrométere készítette. Ezeken a képeken a Mars éjszakai égboltján felragyogó oxigénatomok láthatók.
A Marson észlelhető „sarki” fény emlékeztet a földire, de mégis... – írja a sciencealert.com. A vörös bolygó fényét idáig nem sikerült szabad szemmel megfigyelni, csupán az ultraibolya-tartományban érzékeny eszközök rögzítették. Keletkezésük hasonló, a napszélből származó töltött részecskék a vékony marsi atmoszférába hatolva kölcsönhatásba lépnek az ott található gázokkal.
A kutatók remélik, hogy az új felvételek alapján közelebb juthatnak annak kiderítéséhez, miért tűnt el a vörös bolygó mágneses mezeje.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre