A budavári fekete Madonna titokzatos legendája - elképesztő erőt tulajdonítanak a szobornak

Az értékes szobrot elfalazták a török elől, majd a kegytárgy a fal összeomlásakor előbukkant, megvédve a várost. A fekete Madonna óvta meg a legenda szerint Magyarországot.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.03.17.

A várnegyed szívében áll a Mátyás templom néven ismert Nagyboldogasszony-templom, aminek a falai őrzik a fekete Madonna szobrot és annak a misztikus legendáját.

fekete Madonna
A fekete Madonna népszerű a turisták körében Fotó: Mate Krisztian

 

A török hódoltság idején, 1541-ben a mai Mátyás  templomot sebtében mecsetté alakították. Ekkor az értékes Mária-szobrot elfalazták, hogy megóvják a pusztulástól.

1686-ban Buda visszafoglalásakor egy ágyútalálat miatt a templom egyik fala leomlott és előbukkant az elfalazott Madonna. A török védők megdöbbentek és isteni jelként értelmezték a szobor felbukkanását. Megingatta őket a jel, a keresztény seregek még aznap visszafoglalták a várost.

A Fekete Madonna azóta a hit erejét jelképezi. A szobor fekete színe számos találgatásra adott okot. Egyesek szerint a sötét árnyalat a szobor anyagának természetes öregedéséből fakad, míg mások mélyebb, spirituális jelentést tulajdonítanak neki, összekapcsolva a Fekete Madonna-kultusz európai hagyományaival. 
A Madonna-szobor az évszázadok során több átalakításon és restauráláson esett át. A legutóbbi felújítás során a szakértők igyekeztek visszaadni eredeti pompáját, hogy a mai látogatók is megcsodálhassák e misztikus műalkotást.
Budavári Fekete Madonna legendája nem csupán egy műalkotás története, hanem a hit, a művészet és a történelem különleges összefonódása. A szobor ma is a Mátyás-templom egyik legértékesebb kincse, misztikumával  továbbra is lenyűgözi a látogatókat.

A Budavári Madonna szoborról nincsenek  pontos adataink, így nem tudni, hogy a XV. század elején ki, és kinek a megrendelésére alkotta a gótikus szobrot. Annyi biztos, hogy hatszáz esztendőt átvészelt. 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás