
Titkos múlt a falak mögött: Budapest házai, amelyek életeket mentettek
Carl Lutz svájci diplomata védett házai ma is állnak, lakóik pedig gyakran mit sem tudnak otthonuk hősies múltjáról.
Az ember halad a Rákóczi úton a Keleti pályaudvar felé, vagy akár a József körúton a Rákóczi tér felől érkezve és azt látja, hogy egy makacs tornyot semmi sem képes eltakarni. Bárhonnét érkezzünk is, egy váratlan pillanatban mindig felbukkan a látómezőnkben. A József körút, Rákóczi út, Csokonai utca, Népszínház utca háztömbjének közepén magasodik ez a rejtélyes klinkertéglás építmény. Amit látnak nem más, mint egy víztorony.
A neoreneszánsz épületet az építészetet Párizsban kitanuló Kauser József (1848–1919) tervezte, akinek híres munkái közé tartozik a Lónyay utcai iskola, ahová a regénybeli Pál utcai fiúk jártak. Ybl Miklós halála után ő fejezte be a Szent István-bazilika épületét is, de a Lőrinc pap téri Jézus szíve templom is Kauser tervei alapján épült, ahogyan a Bókay utcai I. számú gyermekklinika is.
A víztornyot 1895-ben építették és a komplexum az akkori Népszínházat, majd később a Nemzeti Színházat szolgálta ki. Amikor építették, még hiányzott a közműhálózat, ezért tövében harminc méter mély kutat fúrtak, ebből szivattyúzták a vizet. A színültig megtöltött tartály sokezer literes vizének ereje mozgatta a 200 méterrel arrébb fekvő színpad hidraulikus szerkezeteit. Ezek emelték, süllyesztették a díszleteket, háttérfüggönyöket és a vasfüggönyt. Ha eljött a nagy jelenet, a színház ügyelője átszólt a torony gépmesterének, aki bekapcsolta a motorokat, a színházban pedig a süllyedőmester felelt a tökéletes illúzióért.
Az építész olyan víztornyot szeretett volna ideépíteni, ami nem rontja a városképet, ezért mintaképpen egy toscanai városházát választott. A 47 méter magas épület legtetején helyezkedett el a hatalmas, szegecselt víztartály, amely egy szűk folyosón körbejárható volt. Alatta a toronyszárban pedig a körlépcső, amely egy henger alakú magot ölelt körül. A lépcsőmagban ma lift közlekedik, fent, a tartály helyén tárgyalóterem található.
Az épületet a Nemzeti Szállodán át a Nagykörút alatt alagút kötötte össze a színházzal. Ha megindult a víztömeg, akkor az ebben a két méter magas, másfél méter széles alagút mennyezetére szerelt csőben haladt, a házak és a nézőtér alatt – s a színpad alól emelt, süllyesztett, mikor éppen mire volt szükség. Az összekötő alagútban a második világháborúban és 1956-ban is bújtattak veszélyben lévő embereket. Az alagutat mára vélhetően befalazták. A Nemzeti Színháznak otthont adó épületet 1965-ben – a metró építésére való hivatkozással – felrobbantották. Ma már tudjuk, erre semmi szükség nem lett volna.
A víztoronynak természetesen volt egy másik funkciója is. A korszakban gyakoriak voltak a színháztüzek és egy-egy tűzeset rövid idő alatt óriási károkat tudott okozni. A színháztűznek magas nyomású vízelárasztásos technikával próbálták elejét venni, szükség volt tehát egy magasból lezúduló, nagy nyomást produkáló vízsugárra. Az 1875-ben épült színházban 1895 nyarán felújításokat végeztek, ekkor szerelték be az ún. záporkészüléket is. Ehhez is szolgáltatta a vizet a közeli torony. A színházban öt tűzcsap volt, melyek percenként 4000 liter vizet voltak képesek kiontani nyolc atmoszféra nyomással.
Carl Lutz svájci diplomata védett házai ma is állnak, lakóik pedig gyakran mit sem tudnak otthonuk hősies múltjáról.
Óbudán újra római kori leleteket találtak, ezúttal a régi Szeszgyár területén.
A hangos forgalom alatt egy láthatatlan világ rejtőzik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre