
Mithrász-szentélyt emeltek ki egy óbudai munkaterületről - ilyet csak történelemkönyvekben láttál
Óbudán újra római kori leleteket találtak, ezúttal a régi Szeszgyár területén.
Szépen-lassan beköszönt a tél, és ilyenkor már egyre kevésbé mozdulunk ki a szabadba. De zárt térben is bőven van mit csinálni Budapesten. Menjünk például múzeumba, ezeket a kiállításokat kár lenne kihagyni!
Gerhard Richter a Nemzeti Galériában
November 28-áig érdemes ellátogatni a Budai Várba, a Nemzeti Galériába, ahol Gerhard Richter Valós látszat című tárlatát nézhetjük meg. A kiállításon az idén 89 éves német képzőművész teljes életművét és annak legfontosabb munkáit tekinthetjük meg. A bemutatón 80 műalkotást lehet szemügyre venni, amelyek hazai, nemzetközi, illetve köz- és magángyűjtőktől érkeztek Budapestre. A mostani kiállításra a művész külön rajzsorozatot is készített, amit most először láthat majd a nagyközönség. Richter fotófestményei pár éve a filmeseket is megihlette, és munkáiból film készült, amely a Mű szerző nélkül címet kapta.
Mészöly és Pilinszky is megelevenedik a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Két olyan nagy művész előtt tiszteleg a Petőfi Irodalmi Múzeum, akik idén 100 éve születtek. Mészöly volt korának egyik legeurópaibb magyar írója, Pilinszky János életműve pedig „a mindig megfoghatatlan és jelenlévő, a paradoxonokban megnyíló otthonos és idegen, a nem szűnő hol fényfolt, hol árnyék”. A kiállítás legtöbb fényképét Mészöly Miklós fotósa és barátja Móser Zoltán készítette. A kiállítás 2022. január 2-áig látogatható.
Az ókorba repülhetünk vissza a Szépművészeti Múzeumban
II. Amenhotep az ókori Egyiptom egyik legnagyobb uralkodója volt, a XVIII. dinasztia hetedik fáraója. A Szépművészeti Múzeum 2022. január 9-éig nyitva tartó kiállításában az ő uralkodását, korát és sírjának feltárását ismerhetjük meg közelebbről. A kiállítás 131 műtárgyat vonultat fel, többek között a londoni British Museum, a koppenhágai Carlsberg Gylptotek, a firenzei Museo Archeologico Nazionale és a bécsi Kunsthistorisches Museum gyűjteményéből kölcsönözve. A tárlaton nemcsak a régészet izgalmait ismerhetjük meg, de a fáraó Királyok völgyében épült sírkamrájának méretarányos mását is megtekinthetjük, úgy, mintha csak a sír körül járnánk.
Luxus a Vajdahunyad várában
December 31-éig a Mezőgazdasági Múzeumban tekinthetjük meg az Iparművészeti Múzeum kerámia- és üveggyűjteményének luxusdarabjaiból készült kiállítást. A tárlaton a lakáskultúra, a mindennapi élet vagy éppen a reprezentáció eszközeit lehet megtekinteni. A kiállítás különösen olyan luxusdarabokra koncentrál, amelyek a megrendelő, használó társadalmi rangját tükrözik.
A múzeumokban is hordani kell a maszkot
A koronavírus-járvány erősödése miatt a kormány újra bevezette a maszkhasználatot a közösségi közlekedésen. Azonban már nemcsak ott, hanem egyes múzeumok is előírták a kötelező maszkviselést, emellett egyes helyeken kötelező a védettségi igazolványok felmutatása is. A múzeumok azt kérik a látogatóktól, hogy használják a bejáratoknál kihelyezett kézfertőtlenítőket, s ha lehetőség van rá, akkor tartsák a 1,5 méteres távolságot.
Óbudán újra római kori leleteket találtak, ezúttal a régi Szeszgyár területén.
A hangos forgalom alatt egy láthatatlan világ rejtőzik.
Budapest modern közlekedése mögött hosszú fejlődéstörténet van.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre