
Sóhajt és lélegzik egy sír a Kerepesi temetőben – legendás férfi nyugszik ott
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Jobb, ha felemeljük a fejünket, ha a belvárosi bérházak mellett sétálunk el, mert az egykori neonreklámok darabjai bármikor a fejünkre eshetnek.
Jó néhány fényreklám varázsolja hangulatossá Budapestet, ám közülük több olyan is akad, ami a letűnt 70-es évekből ránk maradt életveszélyes torzó.
Jó pár közülük ma már nagyon rossz állapotban, egy letűnt kor mementójaként magasodik fölénk. Neoncsöveik és különböző tartozékaik, traverzeik pedig a mit sem sejtő járókelők feje felett lógnak. A Bors meglátogatta az egyiket.
Ma már kopottan, szinte szégyenlősen húzza meg magát az egyik ilyen régi fényreklám egy Baross téri háztetőn: ez az országosan ismert, a korabeli filmhíradókban is sokszor szereplő Esti Hírlap ikonikus neonfelirata, ami napjainkban sok problémát okoz a ház lakóinak.
– Félünk, hogy valakire ráesik, mert akkor a ház kapja a büntetést. Sajnos a régi, reklámért felelős cégek már nincsenek meg, felszámolták őket vagy megszűntek, így a karbantartást sem végzi el már senki. De már azok a lapok meg vállalatok sem léteznek, amiket hirdetnek. Előfordult már, hogy leesett egy ilyen üvegcső a járdára, de hála istennek nem ütött agyon senkit – panaszkodik Zinne Jánosné, a ház egyik legrégebbi lakója. Az asszony 1972 óta lakik a Baross tér 2. számú ház második emeletén, és őrzi a padlásfeljáró kulcsát, ami Budapest egyik legnagyobb és talán az egyik legrégibb, még meglévő fényreklámjához vezet. Mint mondja, a híres reklámtábla 1990-ig világított, és gyönyörű látványt nyújtott, az egész Rákóczi útról látszott.
– A második világháború után több kis cég működött, ami a fénycsövek javításával foglalkozott. Ezeket egyesítették az 1950-es években a neongyártó vállalat égisze alá. Ez volt a neonosítási program, hogy Budapest versenyre tudjon kelni a Nyugat metropoliszaival. Onnantól kezdve indult ez a nagyszabású beruházás, ami a 70-es, 80-as években érte el a csúcsát – meséli a fényreklámok történetét Antal Ildikó, az Elektrotechnikai Múzeum vezetője. Ildikó és csapata ugyanis nemcsak kutatja a fényreklámok eredetét, de megmentésükben és restaurálásukban is részt vesz.
Sikeres akcióikról tanúskodnak a múzeum homlokzatán megtalálható Csemege, Patyolat vagy az Estike presszó neonjai, amiket ma már teljes, régi pompájukban lehet megtekinteni. Azonban ők sem tudnak megmenteni mindent. A helyhiány és a szűkös anyagi lehetőségek miatt ugyanis a múzeum szelektálni kényszerül. Így csak reménykedni lehet, hogy a tetőkön fennmaradt rozsdás, mára kihunyt fényreklámok darabjai nem okoznak balesetet az alattuk óvatlanul járó gyalogosoknak.
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Nemcsak egy épületbe, de egy másik korba lép be az, aki meglátogatja ezt a könyvtárat.
A fővárosban nehéz a közlekedés kisgyerekkel.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre