Retró képek a bohém budapesti éjszakából: ilyen volt a régi pesti „Broadway”

A századfordulós Budapestnek volt egy olyan sarka, amely különösen vibráló élettel telt meg esténként, ez volt a főváros színházi szíve, a pesti „Broadway”. A mai Nagymező utca és környéke, az Andrássy út keresztezésének árnyékában, valaha a bohém művészek, a csillogó revük és a fergeteges kabarék otthona volt. Retró képeken a pesti élet!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.18. 16:30
Pesti Broadway főváros retró Budapest

A pesti „Broadway” színház- és kabarénegyedében a függöny minden este felgördült, a fények kigyulladtak, és megjelentek a színpadon a korszak dívái, táncosnők, énekesnők, primadonnák és komikák, akik nemcsak a közönség szívét, hanem a város lelkét is meghódították. Retró képeken a szórakozás!

Retró képek a pesti életről. Magyar Állami Operaház, földszinti páholy 1961-ben.
Retró képek a pesti életről. Magyar Állami Operaház, földszinti páholy 1961-ben  – Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal

A retró pesti éjszaka varázsa

A XX. század elején a budapesti kulturális élet egyik központjává vált a Nagymező utca, nem véletlenül kezdték „pesti Broadway”-nek hívni, utalva a New York-i színházi negyedre. Itt sorakoztak a legfontosabb és legnépszerűbb színházak, a Vígszínház, az Operettszínház, a Moulin Rouge, a Folies Caprice vagy a Király Színház. A revük, varieték és kabarék egymást váltották, és a közönség estéről estére újabb csodákra számíthatott.

A színpadokon életre kelt a századforduló csillogó világa, pazar jelmezek, élő zenekarok, grandiózus díszletek és vérpezsdítő táncok jellemezték az előadásokat. A kabarékban a politika, a társadalom és a szerelem is pellengérre került, humorral, iróniával, időnként csípős társadalomkritikával fűszerezve. A nézők nevettek, sírtak, ámuldoztak, és minden este egy kis szelet boldogsággal tértek haza.

A pesti Broadway igazi csillagai azonban a színpadokon tündöklő nők voltak, a korszak dívái. Blaha Lujza, Fedák Sári, Honthy Hanna, Tolnay Klári vagy Medgyaszay Vilma, csak néhány név azok közül, akik megkerülhetetlen alakjai voltak a budapesti színházi életnek. Ők voltak azok, akik egyszerre testesítették meg a tehetséget, a bájt és a függetlenséget. A közönség rajongott értük, a férfiak álmodoztak róluk, a nők csodálták és utánozták őket. A kabaré és színház ekkor nemcsak kikapcsolódást, hanem társadalmi tükörképet is jelentett. 

Ma már sok minden megváltozott, a régi varieték és kabarék nagy része eltűnt, a fények halványabbak, a táncosnők cipői rég megpihentek. De ha végigsétálunk a Nagymező utcán, még ma is érezni lehet valamit abból a vibrálásból, amit egykor a pesti Broadway árasztott. Az Operettszínház ma is működik, és időnként felcsendül egy-egy régi sláger, amely visszarepít bennünket a századelő pezsgő világába.

A pesti Broadway és az Andrássy út dívái emlékeztetnek minket arra, hogy Budapest nemcsak építészetében, hanem kultúrájában is európai nagyváros volt, és maradt. 

Retró képgalériánkat a pesti éjszakáról az alábbi fotóra kattintva nézheted végig!

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.