Amikor még nem a gépekre bíztuk a munkát - galéria a XX. század foglalkozásairól

A múlt században számos ma már ismeretlen, de akkoriban nélkülözhetetlen foglalkozás létezett. A paszománykészítőtől a jegesig sokan végeztek olyan munkát, amit ma már gépek váltottak fel. Ezek a mesterségek ma már a kihaló félben lévő foglalkozások közé tartoznak. Érdekes belegondolni, hogyan működött régen a világ, ahol még az ébresztéshez is külön ember kellett. Retró galériánkkal egy kicsit visszautazunk a múltba.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.26.
galéria mesterség munka múlt

Egészen az emancipáció második hullámáig, az 1970-es évekig szinte maradéktalanul az volt a családkép, hogy a családapa a kenyeret keresi, a felesége meg a házimunkákért felelt. A '70-es évektől aztán ez nagyban megváltozott, de nem csak a nők egyenjogúvá válása hatott a munka világára, hanem a gépek is. Sok régi, már annyira nem közismert foglalkozással számolt fel a gépesítés. Nézd meg retró galériánkat, arról, hogy milyenek voltak nagyszüleink idejében a mára már teljesen kihaló félben lévő foglalkozások.

kihaló félben lévő foglalkozások
A disznópásztor, vagy más néven kanász is egy a kihaló félben lévő foglalkozások közül
Fotó: Fortepan / Kotnyek Antal

Te tudod mit csinált a pákász, vagy épp a paszománykészítő?

A legtöbb ember számára már teljesen ismeretlen fogalom például a paszománykészítő, a pákász, a rákász, a vándorköszörűs, a kádár, a drótostót, vagy épp a jeges, pedig ezek mind létező foglalkozások voltak az előző évszázadban. 

A paszománykészítő a ruhák díszes hímzéseit készítette, a pákász a mocsarak környékén halásztak, gyűjtögettek, a vándorköszörűs az országutakat járva fente meg a kaszákat, késeket, kinek mire volt szüksége. A kádár hordót, illetve faedényeket készített, a drótostót cserép- és fémedényeket javított, a jeges a befagyott tavakat lékelte és a kivágott jégtömböket a helyi fogadóba szállította.

A mai világunk végtelen kényelmében bele sem gondolunk, hogy volt idő, amikor bizony a köztéri kandeláberek nem maguktól gyulladtak fel sötétedés után, hanem azt a köztéri lámpagyújtogató oltotta fel egyenként, vagy hogy a tekepályán nem a gép állította vissza a tekebábukat, hanem egy erre megbízott gyerekbanda. 

 

És azt tudtad, hogy volt, aki az ébresztőóra feladatát töltötte be?

Ha túl unalmas a munka, vagy ha nem szeretünk a síri csendben autókázni, akkor rádiót kapcsolunk. De vajon mivel tették érdekesebbé a szürke hétköznapok monoton munkáit nagyszüleink és dédszüleink? Hát felolvasással! A felolvasót régen, a nagyon monoton munkahelyeken azért alkalmazták, hogy szórakoztassa a dolgozókat munkájuk közben, azonban érdekesség, hogy a felolvasó fizetségét az alkalmazottak béréből vonták le. Sőt, régen a modern világban mindenki számára elérhető ébresztőóra feladatát is ember végezte. Az ébresztős ember hosszú botjával, az ablakokat megkopácsolva keltegette a lakosokat.

 

Nézd meg képgalériánkat a mára már nagyrészt kihaló félben lévő foglalkozásokról:

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.