
Gyereknap: így szórakoznak kicsik és nagyok a Városligetben - galéria!
Mutatunk néhány képet a városligeti gyermeknapról!
A világ egyik legbarátságtalanabb sivataga évszázadokon át halottnak hitt tájként hevert, mígnem a modern technológia felfedte mélyen eltemetett titkait. Az eddig csak legendaként emlegetett elveszett civilizációnak, úgy tűnik, most nyomát lelték a régészek, ami az egész történelmet átalakíthatja.
A Rub’ al-Khali, vagyis az „Üres Negyed” a világ legnagyobb összefüggő homoksivataga, több mint 650 ezer négyzetkilométeren terül el Szaúd-Arábia és Dubaj határán. Évszázadokon át lakatlannak hitték, egészen addig, amíg 2002-ben Mohammed bin Rashid Al Maktoum sejk, Dubaj uralkodója repülőútja közben furcsa homokdűnéket és fekete lerakódásokat vett észre.
A sejk észrevételét követően felfedezték a Saruq Al-Hadid nevű lelőhelyet, ahol több ezer éves réz- és vaskohászat nyomait tárták fel, egy eddig ismeretlen civilizáció nyomait, amely 5000 évvel ezelőtt virágzott a sivatag mélyén.
A legmodernebb technológia most újabb titkokat tárt fel. A Khalifa Egyetem kutatói Synthetic Aperture Radar (SAR) technológiát használtak, amely rádióhullámok segítségével képes a homok alatt is feltárni dolgokat. A műholdképekkel kombinált radaradatok révén eltemetett építmények, fémes szerkezetek, állatcsontok és hulladékrétegek váltak láthatóvá.
A klíma és a terepviszonyok miatt lehetetlen lett volna a felszíni feltárás, ezért volt kulcsfontosságú a műholdas technológia. Szükségünk van olyan eszközökre, amikkel a homok alatt is láthatunk
– mondta dr. Diana Francis, a Khalifa Egyetem ENGEOS laborjának vezetője.
Az eredmények egy összetett, szervezett társadalomra utalnak, amely több ezer évvel ezelőtt virágzott a régióban. A kutatók korábban ismeretlen településeket és utakat azonosítottak, amelyek a hosszú távú lakottság és a szervezett civilizáció erős jelei.
A rétegek között ősi fémtárgyak, állatcsontok és egykori kohászati maradványok kerültek elő. A pontosság meggyőzte Dubaj kulturális hatóságait is, így a frissen azonosított területeken hivatalos ásatások kezdődnek.
Ez a felfedezés új életet lehel a legendába, amely szerint egy hatalmas várost, az „Atlantisz a homokban” néven ismert Ubart, az istenek büntetésként nyelték el a Rub’ al-Khali sivatag homokdűnéi. T.E. Lawrence könyve szerint a várost felbecsülhetetlen gazdagsága és arroganciája miatt pusztította el Isten – írta a Daily Mail.
Mutatunk néhány képet a városligeti gyermeknapról!
Két autó ütközött össze.
Ma még megállnák a helyüket ezek a frizurák?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre