Egy elveszett civilizáció nyomában: 5000 éves városra bukkantak a régészek a sivatagi homok alatt

A világ egyik legbarátságtalanabb sivataga évszázadokon át halottnak hitt tájként hevert, mígnem a modern technológia felfedte mélyen eltemetett titkait. Az eddig csak legendaként emlegetett elveszett civilizációnak, úgy tűnik, most nyomát lelték a régészek, ami az egész történelmet átalakíthatja.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.25. 11:00
Módosítva: 2025.05.25. 13:36
régészet emberi civilizáció ásatás

A Rub’ al-Khali, vagyis az „Üres Negyed” a világ legnagyobb összefüggő homoksivataga, több mint 650 ezer négyzetkilométeren terül el Szaúd-Arábia és Dubaj határán. Évszázadokon át lakatlannak hitték, egészen addig, amíg 2002-ben Mohammed bin Rashid Al Maktoum sejk, Dubaj uralkodója repülőútja közben furcsa homokdűnéket és fekete lerakódásokat vett észre.

Úgy tűnik az élhetetlennek hitt táj egy elveszett civilizáció nyomait rejti.
Úgy tűnik, az élhetetlennek hitt táj egy elveszett civilizáció nyomait rejti (Képünk illusztráció) Fotó: Zhe Ji

A sejk észrevételét követően felfedezték a Saruq Al-Hadid nevű lelőhelyet, ahol több ezer éves réz- és vaskohászat nyomait tárták fel, egy eddig ismeretlen civilizáció nyomait, amely 5000 évvel ezelőtt virágzott a sivatag mélyén.

A legmodernebb technológia most újabb titkokat tárt fel. A Khalifa Egyetem kutatói Synthetic Aperture Radar (SAR) technológiát használtak, amely rádióhullámok segítségével képes a homok alatt is feltárni dolgokat. A műholdképekkel kombinált radaradatok révén eltemetett építmények, fémes szerkezetek, állatcsontok és hulladékrétegek váltak láthatóvá.

A klíma és a terepviszonyok miatt lehetetlen lett volna a felszíni feltárás, ezért volt kulcsfontosságú a műholdas technológia. Szükségünk van olyan eszközökre, amikkel a homok alatt is láthatunk

– mondta dr. Diana Francis, a Khalifa Egyetem ENGEOS laborjának vezetője.

Az eredmények egy összetett, szervezett társadalomra utalnak, amely több ezer évvel ezelőtt virágzott a régióban. A kutatók korábban ismeretlen településeket és utakat azonosítottak, amelyek a hosszú távú lakottság és a szervezett civilizáció erős jelei.

A rétegek között ősi fémtárgyak, állatcsontok és egykori kohászati maradványok kerültek elő. A pontosság meggyőzte Dubaj kulturális hatóságait is, így a frissen azonosított területeken hivatalos ásatások kezdődnek.

Ez a felfedezés új életet lehel a legendába, amely szerint egy hatalmas várost, az „Atlantisz a homokban” néven ismert Ubart, az istenek büntetésként nyelték el a Rub’ al-Khali sivatag homokdűnéi. T.E. Lawrence könyve szerint a várost felbecsülhetetlen gazdagsága és arroganciája miatt pusztította el Isten – írta a Daily Mail.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás