
Titokzatos kutatólaborra bukkantak; lélegzetelállító égi jelenség és egy gyógyszeres rém rettegésben tartja Óbudát!
A hét legnézettebb cikkei!
Az elmúlt években jelentősen csökkent hazánkban ezen hasznos madarak populációja, ami saját életminőségünket is befolyásolja. A fecske megtelepedését te is könnyen segítheted az otthonod körül, néhány könnyű lépésben.
A fecskék szívesen építenek fészket olyan helyekre, ahol biztonságban és védve érzik magukat. Ehhez nyújtsunk számukra ideális fészkelőhelyet, például nyitott erkélyeken, ereszek alatt vagy védett falrészeknél, ahol könnyen megépíthetik otthonaikat - írja a Fanny magazin.
Ha nincs megfelelő épület vagy fal, ahol a fecskék megtelepedhetnének, akkor készíthetünk nekik fészkelődobozokat, amelyeket a megfelelő helyre, például oszlopra vagy falra rögzíthetünk. Ügyeljünk arra, hogy a doboz kellően tágas legyen, és a madarak könnyen hozzáférhessenek.
A legkézenfekvőbb megoldás, ha kisebb forgalmú utak földes padkáján, gyártelepek udvarán slag vagy vödör segítségével egy asztalnyi területet alaposan beiszapolunk, vagyis addig locsoljuk a vizet, amíg a talaj többet már nem tud beszívni. Ezután pár naponta locsoljuk a területet. A sár csillogása vonzza a fecskéket, akik elhordják azt a fészek építéséhez.
A füsti fecske fő táplálékát a repülő rovarok, a legyek, szúnyogok, pókok és levéltetvek teszik ki. Egyetlen példány naponta akár ezer rovart is képes elfogyasztani, ezzel jelentősen hozzájárul a kártevők számának csökkentéséhez. Ezért fontos, hogy ültessünk a kertbe olyan virágokat, amelyeket a madarak is látogatnak, ilyen a borágó, macskamenta, illetve a cickafark.
Imádják a vizet, ezért fontos, hogy a fészek közelében legyen valamilyen vízforrás, ahol tudnak inni és fürödni is. Egy kisebb kerti tó vagy madáritató nemcsak a rovarokat vonzza, de a fecskék számára is kedvező lehet, különösen a melegebb és szárazabb napokon.
A délről visszatért fecskék számára májusban érkezik a költési időszak. Ezek a társas madarak ekkor párokat alkotnak, és közösen kezdenek lakhelyet építeni. Ebben az időszakban fontos, hogy kerüljük el a hangos munkálatokat, például a fűnyírást vagy az építkezést, hogy ne zavarjuk őket, amikor fészket raknak vagy a fiókákat nevelik.
Figyeljünk arra, hogy ne zárjuk el a fészkekhez vezető utat, például az ereszcsatornákat vagy a tetőteret. Még ha a lakhelyük sértetlen is marad, a zavarás hatására a szülők elhagyhatják a tojásokat vagy a fiókákat. Ilyenkor a kis fészeklakók védtelenek, és nagy valószínűséggel elpusztulnának.
A szabadon élő házi macskák valódi ragadozók, így akkor is rávetik magukat a prédára, ha nem éhesek. Ezért a műfészkeket oda és ugyanolyan magasságba kell kihelyeznünk, ahova a szárnyasok is építenék azokat. Például az eresz alatt biztonságos helyen lesznek az állatoktól.
Ha az otthonunknál gondot okozna a fecskék ürüléke, a fecskepelenka jó megoldást jelenthet. Ez lényegében egy falra és a fészek alá, polcszerűen felszerelt fa- vagy műanyag lap, mely felfogja a piszkot, és így takarítani is könnyű lesz!
A hét legnézettebb cikkei!
A nő még mindig nem tudta túltenni magát ezen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre