Ennyi év után derült rá fény: Erzsébet királynő esküvőjéről derültek ki eltitkolt információk

A világ egyik leghíresebb menyasszonyi ruhája nemcsak ragyogásával, hanem a titkos üzenetével is sokkolta a kortársakat. De mégis, hogy kerültek amerikai gyöngyök a brit királyi család egyik legfontosabb esküvői ruhájára? És utolsó pillanatban miért kellett javítani Erzsébet királynő tiaráját? Miért fulladt majdnem többször is kudarcba az esemény?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.16. 11:02
erzsébet királynő esküvő Fülöp herceg

1947.november 20-án a 21 éves Erzsébet hercegnő feleségül ment Fülöp herceghez a Westminster-apátságban. Erzsébet királynő esküvője nemcsak a brit monarchia történetének egyik legfontosabb pillanata volt, hanem egy olyan esküvő, amely a remény és az újjászületés szimbólumává vált - írja a Life-hu

Erzsébet királynő esküvője, amely a remény és az újjászületés szimbólumává vált
Erzsébet királynő esküvője, amely a remény és az újjászületés szimbólumává vált  Fotó: AFP 

De milyen titkokat őriz Erzsébet királynő esküvői ruhája?

A káprázatos ruhát Sir Norman Hartnell, a királyi udvar hivatalos divattervezője álmodta meg. Botticelli - Primavera festménye volt az ihlet adó, a kép a tavaszt, a megújulást és az élet ünneplését testesíti meg. Hartnell célja az volt, hogy egy olyan ruhát hozzon létre, amely a reményt és az újjászületés üzenetét szimbolizálja a brit népnek és az egész világnak. A ruha elkészítésén nem kevesebb, mint 350 nő dolgozott hét héten keresztül. A háború utáni megszorítások miatt az anyagok beszerzése és a díszítések elkészítése nagy kihívást jelentett.

 

Legendává vált részletek

A ruha fő anyaga skót duchesse szaténból készült, amelyet ezüst és arany szálakkal hímzett minták díszítettek, köztük szimbolikus jelentéssel bíró rózsák, jázminok és búzakalászok, amik a termékenység és a jólét jelentését hordozták. A káprázatos ruha körülbelül négy méter hosszú uszállyal rendelkezett, amelyet a vállaknál rögzítettek. A menyasszonyi ruha elkészítéséhez 10 000 apró gyöngyöt és kristályt hozattak az Egyesült Államokból.

 

Mesélnek az ékszerek és a kiegészítők

Erzsébet hercegnő az esküvője napján Queen Mary Fringe Tiarát viselt, amelyet nagymamájától, Mária királynétól örökölt. Azonban a tiara az esküvő reggelén eltört, de Garrard ékszerésze hamar megjavította, és még időben eljutott a menyasszonyhoz. A kétsoros gyöngy nyaklánc, amit viselt édesapjától VI. György királytól kapta ajándékba. Az ékszer korábban Anna és Karolina királynők tulajdonában volt. A cipőt Edward Rayne készítette, elefántcsont színű duchesse szaténból készült el a magas sarkú szandál, ezüst csatokkal és apró gyöngyökkel díszítették.

 

Kihívásokkal teli nagy nap

Az esküvő napján több kisebb baleset is történt. A tiara eltörése mellett a menyasszony a gyöngy nyakláncát a St. James-palotában hagyta. A magántitkára azonnal indult az ékszerért és a forgalmi dugó ellenére is eljuttatta Erzsébet hercegnőnek. A menyasszonyi csokornak is majdnem nyoma veszett, és végül egy hűtőszekrényben találták meg, ahová egy figyelmes inas tette, hogy frissek maradjanak a virágok.

 

A mai napig inspiráló örökség

Nemcsak a divat történt legikonikusabb ruhája, hanem a háború utáni remény és újjászületés szimbóluma is. A ruha elkészítése során tanúsított kitartás és kreativitás, valamint a közösség összefogása a nehéz időkben a mai napig nyújthat inspirációt számunkra. Erzsébet királynő ruháját később kiállítottá az Egyesült Királyság több városában is, másolatát pedig a Netflix "A korona" című sorozatában is láthattuk, amiért a jelmeztervező Emmy-díjat kapott.

Erzsébet királynő esküvői ruhája örök emléket állít egy korszaknak, amikor a remény és az elegancia kéz a kézben járt, és amikor egy menyasszonyi ruha egy nemzet számára jelentette a jövőbe vetett hitet.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás