
Símaszkos alakkal gyűlt meg a baja, ez lett a vége
Nem hiszed el, hol akadt egymásba a két férfi.
Már megjelent az idei eper a piacokon, de az időjárás még mindent boríthat – jégeső és rothadás is fenyeget! Egy somogyi őstermelő most elárulta, mire számíthatunk az eperszezonban – lesz egyáltalán eper, és mennyiért?
Megjelent már a hazai piacokon az idei első eper – igaz, egyelőre még csak a fóliás változat. A szabadföldi eperre még körülbelül két-három hetet várnunk kell. De vajon milyen lesz az idei termés?
A lapunk megkérdezett egy őstermelőt Somogy vármegyéből, hogy mit gondol az idei termés alakulásáról.
„Milyen lesz a termés az időjárás tekintetében?”
Eddig még fagyveszély volt. Aztán most az elvirágzás után a rothadás majd a probléma
– összegezte röviden az eddigi tapasztalatait a somogyi őstermelő. Hozzátette, hogy bizakodik, mert „még esőt mondanak”.
Az április sok csapadékot hozott, zivatarokkal és 13–20 fok közötti hőmérsékletekkel. Ez a változékonyság pedig, főként a szokatlanul sok eső miatt, az elmúlt évekhez képest is rosszabb, mint azt a termelők várták.
Az Agroinform szerint a csapadékeloszlás térben és időben is egyenetlenül alakult. A hónap első felében alig esett valami, majd a második felében hirtelen kiadós esők érkeztek. A legtöbb csapadékot – közel 90 mm-t – északkeleten mérték, míg a legkevesebbet Szeged térségében, mindössze 5 mm-t.
„Hát, sok mostanában az esőmennyiség” – fejezte ki az aggodalmát az őstermelő, majd hozzátette, hogy volt olyan, hogy 36 perc alatt kaptak 23 mm-nyi csapadékot, és jég is volt benne.
Az aggodalom természetesen jogos, hiszen ez a mennyiség – különösen jéggel társulva – komolyan veszélyeztetheti a virágzó, éppen termést nevelő eperföldeket.
„A tavalyi évben jó volt, én nagyon bizakodom, hogy idén egy kicsivel még jobb lesz” – számolt be a somogyi őstermelő, aki szerint az elkövetkező hetek meghatározóak lesznek az eperszezon szempontjából. „És akkor milyen lesz az eper ára?” – kérdeztük meg az őstermelőt.
Nem lehet nagyon emelni az árakon. Sokan hordják be külföldről és az nagyban befolyásolja az eper árát
– mondta a termelő, aki hozzátette, hogy
úgy gondolja, hogy 5-10 százalékos drágulás vehető majd észre a tavalyi évhez képest, de ez majd szépen az idővel, ahogy megjelenik nagyobb tételben az eper a piacon, szépen lassan csökken majd.
Jelenleg az eper ára helytől és kereskedőtől függően 2500 és 4500 forint között mozog kilónként.
Egy optimista forgatókönyv szerint, ha nem lesz több jégeső, nem tér vissza a fagy, és a kánikula is elmarad, akkor akár 2000 forint alá is csökkenhet az eper ára a boltokban és piacokon.
Egy biztos, hogy a magyar eper iránti kereslet továbbra is nagy, a termelők pedig minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy a lehető legjobb minőség kerüljön a standokra.
Nem hiszed el, hol akadt egymásba a két férfi.
"Minden lehetséges módon támogatjuk Ukrajnát! Feltétel nélkül"
A kisfiú édesanyja a Metropolon keresztül kér segítséget.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre