
Kitálalt a pilóta: 300 méteres UFO-ra bukkant - Fotó
Nem semmi történet látott napvilágot.
Segítünk elkerülni a kellemetlenséget, de vannak tippjeink a letakarításához is!
Nincs is annál nagyobb bosszúság, amikor azt látjuk, hogy a madarak összepiszkították a parkoló autót. A tavaszi-nyári szezonban sajnos számolnunk kell ezzel, néhány megelőző trükkel azonban elejét vehetjük a későbbi károknak.
Első számú tanács, hogy ne parkoljunk fák alatt, hiszen a madarak gyakran az ágakon pihennek vagy fészkelnek, így az alattuk álló járművek könnyen célponttá válhatnak. Ezek az élőlények kifejezetten szeretik a gyümölcsfákat, ami élelemforrás számukra.
Sokat tehetünk azzal is, ha beszerzünk egy takaróponyvát, és amikor épp nem használjuk a kocsit, egyszerűen ráterítjük. Fontos, hogy jó minőségű terméket vásároljunk, amin nem hatol át a kellemetlen piszok, tehát valódi fizikai védelmet biztosít.
Ha megtörtént a baj, érdemes mielőbb a tettek mezejére lépni. Minél több ideig marad ugyanis az autón a piszok, annál nagyobb az esélye annak, hogy valamilyen szinten károsodik a fényezés. Ezért amint észrevettük, hogy szennyeződött a jármű, távolítsuk el!
Amennyiben kertes házban élünk, beszerezhetünk különféle madárriasztó figurákat, például ragadozómadarak mását is, amikkel távol tarthatjuk az ürüléket hagyó szárnyasokat. Ezzel a trükkel nem kell attól félnünk, hogy „meglepetést” találunk az autón.
Védőbevonattal is sokat tehetünk az autó megóvásáért, amihez használhatunk viaszt vagy egyéb felületvédő anyagokat. Ezek extra réteget képeznek a jármű fényezett felületén, ezáltal védelmet képeznek, és kevésbé tapad meg a szennyeződés, illetve könnyebben eltávolítható.
Jó, ha nem feledkezünk meg arról, hogy a madarak a szélvédőt és a visszapillantó tükröt is célba vehetik. Utóbbit célszerű lehet behajtani, levehető védőhuzattal ellátni vagy fényvisszaverő szalaggal kiegészíteni, amit nem kedvelnek a madarak. Előbbire helyezhetünk szélvédő takarót.
Ha alapvetően árnyékos helyen parkolunk az autóval, vagy ilyen környezetben tároljuk a kocsit, sokat tehetünk a károk ellen. Az ürülék ugyanis napos, forró időben hamar rászárad a festékre, ám egy hűvösebb helyen ez a folyamat lassabb, így az eltüntetés kevésbé lesz nehézkes.
Bizonyos illatok, például a citrus vagy a menta erősek, így zavaróak lehetnek a madarak számára, ezért ezeket is bevethetjük. Jó eszközök az ultrahangos madárriasztók is, amelyek az emberek számára nem hallhatók, viszont az állatok számára zavaró, riasztó hangot bocsátanak ki.
Ha már megtörtént a baj, arra is van ötletünk
Lényeges, hogy az ürüléket a lehető leghamarabb eltávolítsuk, hiszen a madárpiszok savas, ezért képes belekerülni a festékanyagba, és maradandó károsodást okozni az autó fényezésében. Azért is célszerű sietni, mert a piszokban homok is lehet, amit, ha már megszáradva szárazon súrolunk le, szintén felsértheti a bevonatot. A forró napon ráadásul beleéghet lakkba a salakanyag, ami legrosszabb esetben felcsiszolással távolítható csak el, amit újrafényezés kell, hogy kövessen.
A legjobb, ha kézi mosóba megyünk, vagy otthon állunk neki, és saját magunk takarítjuk le az ürüléket, méghozzá óvatosan és türelmesen. Ehhez használjunk bő vizet, ami legyen langyos vagy enyhén meleg, de semmiképpen sem forró, illetve egy puha szivacsot, esetleg mikroszálas kendőt, amivel alaposan fellazíthatjuk a nem kívánatos anyagot. Ezzel a megoldással elkerülhetjük, hogy a rászáradt piszok karcokat ejtsen, és maradandó nyomokat hagyjon a lakkrétegen.
A friss ürüléket könnyebb eltüntetni, és ilyenkor a fényezést is kevésbé kell féltenünk. Ehhez használhatunk langyos vizet és valamilyen törlőkendőt, de bő vizet, például kerti slagot, valamilyen enyhe autós tisztítószert, és autósampont is. Utóbbiaknál fontos, hogy alaposan leöblítsük magát a szert is. Ezen kívül kaphatóak kifejezetten madárürülék eltávolítására kifejlesztett spray-k, amelyek gyorsan és kíméletesen oldják fel a szennyeződést anélkül, hogy károsítanák a fényezést.
Talán meglepő, de a legtöbb otthonban megtalálható konyhai összetevővel, az ecettel is szembeszállhatunk a madarak végtermékével. Egy rész ecetet keverjünk össze három rész vízzel, majd öntsük mindezt egy szórófejes flakonba. Fújjuk rá az ürülékre, hagyjuk hatni néhány percig, hogy feloldja a szennyeződést, ezután egy puha mikroszálas kendővel óvatosan töröljük le, végül tiszta vízzel öblítsük a felületet. Ezt a szert rendszeres jelleggel akár az autóban is tárolhatjuk.
Hatékonysága és egyszerűsége miatt is bevethetjük a legismertebb házi praktikát, a szódabikarbónás tisztítást, amivel eredményesen szembeszállhatunk a bosszantó maradványokkal. Készítsünk pasztát kb. 1 evőkanál szódabikarbóna és 2 dl langyos víz felhasználásával, és mindezt vigyük fel egy puha ronggyal a kérdéses területre. Pár perc elteltével, ami alatt fellazul a szennyeződés, finoman töröljük le, aztán öblítsük tiszta vízzel.
A különféle autósboltokban beszerezhetünk kifejezetten madárürülék eltüntetésére szolgáló speciális tisztítószereket is, amelyek nagy hatékonysággal képesek dolgozni. Ehhez érdemes kikérni egy hozzáértő dolgozó szakvéleményét, hiszen nem mindegy, milyen fényezésről van szó. Nem árt tudni, hogy ezeket a termékeket hűvös felületen ajánlott alkalmazni, és mindig tanácsos alaposan lemosni, illetve szárazra törölni az érintett részt.
Nem semmi történet látott napvilágot.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre