Több mint 3000 évet kellett rá várni: végre fény derült Tutanhamon nagy titkára

Vége a találgatásoknak. A szakemberek tiszta vizet öntöttek a pohárba ezzel kapcsolatban.



Megosztás
Szerző: KL
Létrehozva: 2025.04.09.
Módosítva: 2025.04.09.
felfedezés ókori Egyiptom tutanhamon kutatás halál

Tutanhamon rejtélyes haláláról már régóta vitatkoznak a tudósok, de most úgy tűnik, hogy egy DNS-teszt kiderítette, mi végzett pontosan az ókori egyiptomi fáraóval.

tutanhamon sírja egyiptom piramis
Tutanhamon Fotó: Illusztráció/Pexels

A szakértők az egykori fáraó maradványait 1922-es felfedezésük óta vizsgálják, de most úgy vélik, hogy az új genetikai bizonyítékok egy különös halálok felé mutatnak.

Tutanhamon körülbelül 18 éves lehetett, amikor életét vesztette, és kilenc évig uralkodott az ókori Egyiptom felett. Bár fiatal király volt, korának egyik leghíresebb fáraójaként vonult be a köztudatba, és ennek ellenére is a halálát rejtélyek övezik.

Howard Carter volt a felelős a néhai király maradványainak feltárásáért, a brit régész több mint 5000 leletet is felfedezett mellette. Míg egy mumifikálódott személy halálának okának feltárása kihívást jelenthet olyan tényezők miatt, mint a maradványok romlása és a mumifikálódás folyamata, addig a DNS több információt tárhat fel a személy egészségi állapotáról.

A Kairói Egyetem orvosi karának és a Nemzeti Kutatóközpont két német DNS-specialistájának tanulmányában a csapat még 2000-ben vett szövetmintákat mumifikálódott maradványokból, és idén jelentették be eredményeiket. A kutatók úgy vélik, hogy a genetikai bizonyítékok arra utalnak, hogy Tutanhamon többszörös maláriás megbetegedés következtében hunyt el.

Ez manapság már nem jelentene akkora problémát, mivel a szúnyogok által terjesztett betegség ma már könnyen kezelhető, de amikor Tutanhamon király több mint 3300 évvel ezelőtt maláriás lett, nem volt rá ismert gyógymód.

A történelem legfiatalabb fáraója többször is megbetegedett, és ma már egyebek között ezt tartják halálának elsődleges okának. Januárban Tim Batty, a Tutanhamon-kiállítás főigazgatója is megerősítette ezt a hipotézist.

A vizsgálatok továbbá megállapította, hogy az ifjú király nagyszülei III. Amenhotep fáraó és királynője, Tiye voltak, akik szintén a maláriának estek áldozatul, Tim Batty a felfedezést pedig „a Tutanhamon életét és halálát övező nagy kirakósjáték egy újabb darabkájának” nevezte.

Míg az eredmények azt sugallták, hogy Tutanhamon a Királyok Völgyének részét képező KV55-ös sírban található névtelen múmia fia volt, addig a kutatók úgy vélik, hogy apja Akhenaten fáraó lehetett – írja a Ladbible.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás