
A Déryné Program házhoz viszi a színházat a magyarok lakta településekre.
Ötéves a Déryné Program, Magyarország legnagyobb utazó színházi kezdeményezése, amely házhoz viszi a színházat a Kárpát-medence minden pontjára. Az Országjárás, Vitéz László, KultUp, Társulat, Barangoló, Lázár Ervin és a tavasszal induló Csontváry, összesen 9 alprogramon keresztül, az óvodásoktól a szépkorúakig minden generáció számára elérhetővé teszi a minőségi színházi élményeket, az idei évadtól immár „Határtalanul” is a magyarok lakta településeken.
A Nemzeti Színházban az ötletgazdákkal, a szervezőkkel és a programban együttműködő pedagógusokkal, kollégákkal közösen ünnepelték a Déryné Program 5. születésnapját.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Kis Domonkos Márk, a Déryné Program ügyvezető igazgatója ismertette a Nemzeti Színházban az 5 éve útjára indított Déryné Program eredményeit és az újabb, az óvodáskortól a felnőtt lakosságig, határokon átívelő színházi projekteket.
Vidnyánszky Attila emlékeztetett: még valamikor a 2000-es évek elején kezdtek el foglalkozni annak feltérképezésével, hogy elér-e a színház mindenkihez Magyarországon.
Arra kellett rájönnünk, hogy 4 millió ember él olyan helyzetben, lakik olyan helyen, hogy nem tud vagy nincs hova színházba menjen. Ehhez hozzáadódott még 1-2 millió olyan ember, aki nem minőségi színházhoz jutott csak hozzá
– elevenítette fel az igazgató a kezdeteket, amelynek eredményeként 2020 márciusában elindult a Déryné Program.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter bejelentette, hogy az idei évtől kiterjesztik a Déryné Programot, és a határokon átívelő összefogással, „határtalanul” eljut a külhoni magyarok lakta területekre is.
Határtalanul elkötelezettek vagyunk a magyar kultúra iránt, mert ez adja identitásunkat, ez tart meg minket magyarnak, ezért is lesz határtalan a Déryné Program.
A miniszter szavaihoz Vidnyánszky Attila hozzátette, ugyancsak tavasszal indul az egyetemista korosztálynak szánt Csontváry Program, amelynek „születésénél Hankó Balázs bábáskodott a legtöbbet”.
Kis Domonkos Márk, a Déryné Program ügyvezető igazgatója köszönetet mondott a program fantasztikus csapatának, amelynek tagjai elhivatottan dolgoznak, sokszor éjt nappallá téve, pihenőidőben is.
Hihetetlen az a munka, amit a kollégáim végeznek. Nagyon büszke vagyok erre az emberi és szakmai értelemben is jó csapatra.
A dramamindenkinek.hu – saját fejlesztésű e-learning portál a pedagógusok és tanulók számára.
A Déryné Program célja, hogy a kulturális hozzáférhetőség kiszélesedjen és minél több ember számára biztosítson elérhető színházi előadásokat. A 2020-ban indult program azóta folyamatosan fejlődik, és ma már nemcsak a színházi szakma egészét öleli fel, hanem minden korosztály számára kínál lehetőségeket – az óvodásoktól kezdve a felnőtt kultúrafogyasztókig.
A Déryné Program 2024-ben 160 684 nézőt ért el különböző alprogramjaival, és több mint 700 településen biztosított színházi előadásokat. Az elmúlt öt évben a program komplexitása egyedülállóvá vált a kulturális szférában: 12 700 előadást 816 000 néző látott!
A Déryné Program nemcsak a színházat viszi el az emberekhez, hanem innovatív oktatási programokat is fejleszt: 25 oktatási segédanyag készült tanórákhoz óravázlatokkal, nyomtatott anyagokkal és témához illeszkedő kisfilmekkel.
Digitális oktatási segédanyag-csomag jött létre, amely az ország összes középfokú oktatási intézményébe eljut – egy tanterem, egy pedagógus és egy projektor vagy interaktív tábla elegendő a használatához.
A helyszínt ellepték a mentők, tűzoltók, rendőrök.
Szentendrén volt szükség a hatóságokra.
Előzőleg hatalmas dugók alakultak ki a pride-tüntetésen a hídlezárások miatt, ezúttal pedig elvileg 24 órán át tartó demonstrációt rendeznek a szervezők.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre