
Hihetetlen: emberi csontokkal kereskedett egy család a Facebookon
Egy anya-lánya páros földi maradványokat értékesített.
Egyedülálló módon mutatja be bolygónk zenei hagyományait a Magyar Zene Háza kedden megnyílt új időszaki kiállítása. A "LISTEN - A világ hangjai egy térben" című tárlat nem pusztán zene, minden érzékszervünket igénybe veszi, hogy világkörüli útra repítsen.
A világ rezdül, az ember figyel. Mariann Ádáz indiai tradicionális táncával a Föld istennőjét köszöntötte március 11-én a kiállítás megnyitóján és bocsánatot kér tőle:
„Rajtad járunk, belőled élünk, mégis elfelejtünk figyelni rád.” Ez az üzenet kíséri végig a látogatót a tárlaton: a Föld hatalmas és apró egyszerre, mindaz, amit rejt – a hangjai, a kultúrái, a színessége – megérdemli, hogy figyelmet szenteljünk neki.
A Magyar Zene Háza 2025. március 11-én nyílt kiállításán közel 1000 négyzetméteren mesél - egyetlen hatalmas találkozási ponttá válik, ahol kultúrák fonódnak össze a zene segítségével. Kiderül, hogy amit különbözőnek gondoltunk, valójában mindig is egy: az ember bárhol is van, bármikor is él, akár Magyarországon, akár Grúziában, ugyanazokkal a problémákkal, kérdésekkel küzd, és a zene ennek a kifejező eszköze.
A LISTEN. – Zenei utazás a világ körül című tárlat világkörüli útra hív: harminc országot jár körbe, több mint száz előadóművésszel operál és számtalan élő zenei hagyományt tár fel interaktív installációk, egyedi audiovizuális megoldások és látványos dokumentumfilmek segítségével. A tárlat Indiától Puerto Ricón és a Sarkkörön át, Nepálon, Görögországon és Spanyolországon keresztül egészen Magyarországig kalauzolja a látogatót. Megmutatja, hogyan él tovább a zene a mindennapokban: a tengerpartokon, hegyvidékeken, falvakban, városokban, otthonokban és templomokban. Továbbá azt is vizsgálja, mi a különbség a salsa, az indiai és a nepáli zenék között.
A világ nagy és kicsi egyszerre, szeretnénk megmutatni, mennyire izgalmas ez a Föld nevű bolygó! Akármennyire is különbözünk, a legfontosabb hasonlóság, hogy minden kultúrában van zene. amely alakít, összetart és meghatároz minket
- mondta a megnyitón Horn Márton, a kiállítás egyik kurátora.
A kiállítás elsőként a természethez vezeti vissza a látogatót – hiszen a Föld minden kultúrában az első hangszer. Az erdők, folyók, a szél hangjai mindenhol inspirációt adtak az emberi dallamokhoz. Egy különleges akusztikai térben többszólamú énekek csendülnek fel, mintha az égi rend harmóniáját közvetítenék.
A tárlat elkalauzol a világ peremére is: a jég birodalmába, a Baffin-szigetre és Izlandra, ahol a zord, mégis magával ragadó tájak mesélnek a természet és az ember egymásra utaltságáról. Egy grúz család ünnepi asztalánál átélhetjük, hogy bár a hangszerek és a dallamok eltérhetnek, az együttlétek, a tánc és a zene univerzális élményét minden kultúra megőrzi.
A kiállítás különleges módon ötvözi a filmet és a Néprajzi Múzeumból származó tárgyakat, olyan élményt teremtve, amely túlmutat a hagyományos tárlatokon. A látogatók nem csupán megtekinthetik a kiállított műtárgyakat, hanem a zene, a vetített filmek és a térhatások révén egy komplex érzékszervi utazás részeseivé válnak.
A kiállítás háromdimenziós élményt nyújt: miközben a szemünk előtt bontakozik ki a zöld táj, a szél susogását hallhatjuk és közvetlen közelről érzékelhetjük a népművészeti alkotásokat. Ez a lenyűgöző összművészeti fúzió egyedülálló élményt kínál, amelyet minden olvasónknak csak ajánlani tudunk.
A LISTEN. alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer zenés dokumentumfilmjei adják. A páros tíz éven keresztül, több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott, hogy megörökítse bolygónk zenei örökségét.
Az idő és a tér érdekelt. Ha kiküldenénk egy időkapszulát az űrbe, mit mutatnánk benne? Megkértük a művészeket, hogy ők meséljék el történetüket a zene nyelvén, ez a mi időkapszulánk. Az univerzum valójában zene. Minden, ami a Földön történik, a maga módján egy egyetemes dallam része. A legfontosabb, hogy meghalljuk – hogy figyeljünk rá, azaz ‘LISTEN’ angolul
– mesélte Garry Bassin amerikai filmrendező.
A Magyar Zene Háza a film alkotóival közösen tervezte meg a tárlatot, amely egy izgalmas kísérlet arra, hogy a film műfaját kiállítássá formálják.
A Zene Háza harmadik időszaki kiállítása egy újabb mérföldkő az intézmény életében. A LISTEN. még tágabb perspektívából tekint bolygónkra. A zene minden kultúrában közös nyelvként kapcsol össze bennünket – nézzünk a Föld tájaira úgy, mintha először látnánk, hallgassuk hangjait, mintha először hallanánk
– javasolta Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője.
A Magyar Zene Háza nemcsak egy kiállítást mutat be, hanem egy egész éves programsorozatot is: a tárlatban szereplő művészek koncertjei, előadások, filmvetítések és egyéb események hoznak közelebb minket a világ zenéihez.
A LISTEN. tehát nem csupán egy kiállítás – egy élmény, utazás vagy felfedezés. Egy lehetőség arra, hogy a világot ne csak nézzük, hanem hallgassuk is.
A kiállítás 2025. augusztus 31-ig látogatható a Magyar Zene Házában.
Egy anya-lánya páros földi maradványokat értékesített.
A csendes gyilkos végzett velük.
A médium most elmondta, mit jelent, ha valaki meglátja.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre