Egy csapat egyetemista buktatta le a Loch Ness-i szörny legendáját

A Skót-felföldön bujkáló vízi szörny egy nagy hírnévnek örvendő legenda világszerte. Több kép és beszámoló is készült már arról, hogy emberek találkoztak vele, és most ezeknek az elemzésével megszületett az az időintervallum, amikor érdemes a Loch Ness-i szörnyre vadászni.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.03.09.
Módosítva: 2025.03.09.
legenda Loch Ness-i szörny kutatás

Egyetemi kutatók hatalmas áttörést értek el Skócia ikonikus Loch Ness-i szörnyét illetően. A mitikus lény legendák tárgya az Egyesült Királyságban és világszerte, a turisták a világ minden tájáról özönlenek a Loch Ness-tóhoz, a Skót-felföldre annak reményében, hogy saját szemükkel is láthatják a rejtélyes lényt.

A Loch Ness-i szörnyről szóló legendák egészen az ókorig visszanyúlnak.
A Loch Ness-i szörnyről szóló legendák egészen az ókorig visszanyúlnak. (Képünk illusztráció) Fotó: X / X

Napjainkban a St Andrews Egyetem kutatói egy Nessie-észlelésekről szóló adatbázisból származó információkat használtak fel, hogy a mitikus lényről szóló anekdotákat adatokká alakítsák, és azonosítsák azokat a mintákat, amelyek alapján kideríthető, mikor szokott előbújni a lény.

Az adatok szerint a szörny észlelései a nyári hónapokban emelkednek meg, amikor az időjárási viszonyokat kiválónak értékelik. Az észlelések többsége augusztusban, körülbelül délben történik, amikor a viszonyok valószínűleg világosak és tiszták.

A kutatás megállapította, hogy azoknak a száma, akik azt állítják, hogy látták Nessie-t, jelentősen csökken a téli hónapokban, este és ebédidőben. Eközben az észlelések többsége akkor történik, amikor a körülmények nyugodtak és csendesek, szél nélkül vagy nagyon enyhe szélben.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a másodkézből származó beszámolók várhatóan túloznak az első kézből származó jelentésekhez képest, a szörnyet közelebbinek és nagyobbnak írják le.

Bár a kutatás nem bizonyítja a Loch Ness-i szörny létezését, az egyetem szerint rávilágít a statisztikai gondolkodás erejére az anekdotikus bizonyítékok értékelésében, valamint arra, hogy mennyire fontos megérteni, milyen következtetéseket lehet és milyeneket nem lehet levonni az adatokból – írt a Mirror.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás