Új mintaprogramot javasolt Szentkirályi Alexandra. A fővárosi hajléktalanprobléma kezelése érdekében munkahelyet és lakhatást is biztosít majd a főváros legalább 50 fedél nélküli számára.
Budapest egyik legnagyobb kezeletlen problémáját okozta, hogy Karácsony Gergely és a baloldali városvezetés hajléktalan fronton is öt éve a lovak közé dobta a gyeplőt. Az ellátásban érdemi fejlesztésnek nyoma sem volt, az országban lévő fedél nélküliek fele pedig a fővárosban kötött ki. A rászorulók döntő többsége azonban nem veszi igénybe a fővárosi szállókat azok állapota miatt. Így maradnak az utcán, kéregetnek, vannak, akik agresszívan vegzálják a járókelőket. A hajléktalanprobléma sem nekik, sem a budapestieknek nem jó, de a "csődpolgármester" annyira sem volt képben, hogy tudta volna a tél beállta előtt: körülbelül hány hajléktalan is van az általa vezetett város utcáin. Szentkirályi Alexandra frakcióvezető legutóbbi javaslata szerint egy olyan mintaprogram indulhat, amelynek köszönhetően legalább 50 rászorulónak biztosít munkát majd a főváros, emellett a lakhatásban és előtakarékosságban is segíteni fogják őket.
A hajléktalanok láttán kettős érzés lesz úrrá az emberen: egyrészt a sajnálat, hiszen borzalmas így élni, másrészt viszont a bosszúság: miért kell a városlakóknak ezzel a helyzettel együtt élniük? Miért nem használhatják nyugodtan a parkokat, miért nem lehet úgy keresztülmenni egy aluljárón, hogy ne kéregetőbe vagy matracba botoljanak, miért kell húgyszagban közlekedni, szemetet kerülgetni? Egyáltalán, miért kell hagyni, hogy embertelen állapotok között az utcán menjenek tönkre kilátástalan helyzetbe került emberek? Azért, mert a minimális különbséggel újrázó Karácsony Gergely főpolgármester nem tett szinte semmit annak érdekében, hogy ne így legyen.
A főpolgármester még tavaly ősszel is abban látta a megoldást, hogy csatlakozva egy nemzetközi projekthez, kizárólag a belvárosban és kizárólag szemrevételezéssel összeszámoltatta, hányan élnek az utcán. Az "eredmény" nyilvánvaló nevetséges lett. Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetője korábban az ellátórendszer fejlesztésére tett javaslatot, de a baloldal számára nem volt fontos a kérdés, azt a kezdeményezést leszavazta a DK és a Tisza Párt.
Miután Szentkirályi Alexandra nem adta fel, így a legutóbbi közgyűlésen tett javaslata támogatást nyert. Ennek értelmében hamarosan olyan intézkedés indul, amely a főváros cégeinél meghirdetett álláshelyekkel, és hozzá tartozó szolgálati lakhatással végre kiutat biztosít a rászorulóknak a hajléktalanságból és segíti hosszú távú társadalmi beilleszkedésüket. A Budapesti Közmű (BKM) 50 munkahelyi státuszt hoz létre, amely a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) átmeneti szállójára felvett hajléktalanok számára áll rendelkezésre. A folyamatos támogatás mellett, öngondoskodást segítő előtakarékossággal is ösztönzik majd a programban résztvevőket. Az elképzelés illeszkedik a kormány munka alapú társadalmi szemléletéhez, hiszen a modell nem csak szociális támogatást jelent, hanem az érintetteknek lehetővé teszi, hogy aktív szereplői legyenek az életük alakításának.
"Ez a program valódi segítség azoknak, akik ki akarnak törni a hajléktalanság csapdájából"–közölte Szentkirályi Alexandra közösségi oldalán.
A hajléktalan emberek számára a munkahely és az állandó lakhely hiánya olyan tényező, amit egyszerre kell kezelni. Sokuknak ugyanis az első lépést is nehéz megtenni, mert a lakcím nélküliség olyan bélyeg, ami miatt a munkáltatók előnyben részesítik azokat, akiknek biztosított a lakhatásuk. Ezért azoknak, akik visszatérnének a munka világába, támogatásra van szükségük, nem pusztán olyan ellátási formákra, ami a hajléktalanság jelenségét a nagyvárosi élet velejárójának tartja. A Közgyűlés januári ülésén azt javasoltuk, hogy hozzunk létre egy olyan mintaprogramot, amiben a fővárosi közműveknél kifejezetten hajléktalanságban élő emberek kaphatnak lehetőséget arra, hogy munkát vállaljanak a fővárosi közszolgáltatásokat végző cégeknél. A program célja, hogy az abban részt vevők, első körben támogatott szolgálati lakhatás után, saját lábra állhassanak
–hívta fel a figyelmet Szentkirályi Alexandra. Hozzátette: "Hiszünk abban, hogy a munka visszaadja mindenki önbecsülését, ami erőt ad az újrakezdéshez. Mindenki megérdemel még egy esélyt a talparaállásra!"
Mint megírtuk, bár a probléma Budapest-szerte jelen van, néhány kerületben – mint a III., VIII., XI. és XIX.– súlyosabb a helyzet. A főváros feladata a hajléktalanellátás, míg a kerületi önkormányzatnak az ellátás, megelőzés és rehabilitáció területén van felelőssége jelenleg, ezzel biztosítva a helyi lakosok nyugalmát és biztonságát. Az érintett kerületekben, illetve közterületek környékén élők azonban úgy vélik, hogy az elmúlt években soha nem voltak olyan rosszak a körülmények, mint most, és hatékony intézkedéseket vártak az önkormányzatoktól és a hatóságoktól az állapotok rendezésére. Öt évig azonban nem történt semmi, a fővárosiak kiáltása süket fülekre talált...
A helyzet egyre durvább, miután régebben az utcán való életvitelszerű tartózkodás tilalmát szigorúan betartatták az önkormányzatok, ma ennek azonban nyoma sincs. A fedél nélküliek inkább tengődnek az utcákon ellátatlanul, mintsem bemennének az ellátókba. Sajnálatos, hogy a tiszás képviselőkkel bővült baloldali többség a közgyűlésben nem tartotta fontosnak ősszel az ellátók felülvizsgálatát és fejlesztését, pedig Szentkirályi Alexandra azt is kezdeményezte. A frakcióvezető néhány napja Kőbánya központjában, egy fővárosi tulajdonú ingatlan környékén járt, ahol szintén számtalan ellátatlan hajléktalant látott. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott:
Az egyetlen megoldás a hajléktalanokat az utca helyett az ellátórendszerbe terelni, de a fővárosi önkormányzat ebben kevéssé partner
–hangsúlyozta Szentkirályi, akinek a videóját itt nézheted meg.
A Metropolnak bogarakról, tetvekről és ágyi poloskákról panaszkodtak Budapest szerte az utcán élők, amikor azt kérdeztük, miért nem mennek be egy ellátóba. Mint kiderült, a fedél nélküliek egy része közterületekről jár el alkalmi munkákra, más részük inkább kéreget... A II. János Pál pápa téren például mostanában egy nap alatt 4-6 ezer forintot is összekoldulnak, bevallásuk szerint. Az utóbbi időben előtérbe kerültek olyan esetek is, amikor bandába verődve kéregetnek csövesek, gyakran késsel ijesztgetve egymást és a járókelőket. A nyár folyamán Óbudát tartotta félelemben egy férfi és néhány társa, de a Batthyány tér környékén volt, hogy gátlástalanul szexeltek a járókelők orra előtt, éppen a gyerekorvosi rendelőtől fél méterre. Egy másik alkalommal a közeli játszótéren elégített ki egy nő egy férfit több tucat gyerek szeme láttára.
A fővárosban eluralkodott helyzetről ősszel készítettünk videót, ezt itt nézheted meg:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre