Az eset 1973. január 7-én történt, Balassagyarmaton. Az elkövetők egy testvérpár voltak, akik két tucat lányt ejtettek foglyul. A túszdrámának nem lett szép vége: mesterlövészt is bevetettek!
A balassagyarmati túszdráma 1973. január 7. és január 12. között zajlott le a Geisler Eta Középiskolás Leánykollégiumban, ahol egy testvérpár, Pintye András és László fegyveresen tartott fogva húsz lányt. Magyarországon ez volt az első modern értelemben vett túszdráma, és a mai napig ez az egyik legfelkavaróbb – olvasható a Wikipédián. Pintye Andrást végül mesterlövészek lőtték le, testvérét, Lászlót hosszú börtönbüntetésre ítélték. Az esetről film is készült.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közleménye szerint 2025. január 7-étől megszűnik
Ezzel párhuzamosan mától ingyenessé válik a kutya-, illetve kerékpárszállítás a BKK járművein a bérleteseknek, illetve a díjmentes utazásra jogosultaknak. Azoknak, akik jeggyel utaznak és kutyát vagy kerékpárt is szállítanának, változatlanul külön jegyet kell vásárolniuk. Emellett kerékpár szállítására a kerékpár-országbérlet is használható!
Január 7-étől a havi bérlet ára 1500 forintra, a kerékpárbérlés percdíja 50 forintra változik, az éves bérlet pedig megszűnik. Helyette féléves bérletet lehet venni, aminek az ára 6500 forint. 2025. január 7-ét követően az érvényes éves bérlettel rendelkező ügyfelek változatlanul használhatják bérletüket annak lejártáig, azonban a 30 percet túllépő használat díja az ő esetükben is 50 forintra változik, és új éves bérlet vásárlására már nem lesz lehetőség.
Sir Sandford Fleming skót–kanadai mérnök, feltaláló, aki 1827. január 7-én született, hozta létre az időzónákat. Skóciában született, majd 18 évesen migrált Kanadába, ahol vasútmérnökként dolgozott az első Kanadát átszelő vasútvonalon. Itt találta szükségesnek az egységes időmérés bevezetését, mivel addig mindenhol helyben mérték az időt a nap járása szerint, de ez a vasúti menetrend létrehozásához nem volt használható. A világot 24 időzónára osztotta, és a szélességi körök kezdetéhez igazítva Greenwichbe tette az időzónák kezdetét.
Adolph Zukor magyar–amerikai producer, a Paramount Pictures alapítója és a hollywoodi filmgyártás egyik létrehozója 152 évvel ezelőtt, 1873-ban ezen a napon született Cukor Adolf néven, Ricse községben. Ő készítette Amerika egyik első nagyjátékfilmjét is, a The Prisoner of Zenda című filmet, 1913-ban.
Nikola Tesla, a váltakozó áram rendszer feltalálója 1943. január hetedikén hunyt el New Yorkban. Szülőhelye Smiljan, születésekor Magyar Királyság, ma Horvátország. Életében 146 szabadalmat – ebből 112-t az USA-ban – jegyeztek be a neve alatt. Róla nevezték el a mágneses indukció SI-mértékegységét. Nevéhez kötődik többek között a többfázisú villamos hálózat, a váltakozó áramú motor, az energia vezeték nélküli továbbítása, az energiatakarékos világítás, a távirányítás, a nagy frekvenciás elektroterápiás készülékek, a napenergia-erőmű és más megújuló energiaforrással működő berendezések, valamint a rádió feltalálása is.
A koponyeg.hu előrejelzése szerint kedden is változóan felhős és enyhe időre van kilátás. Csapadékra kicsi az esély. A DNy-i szél gyakran lesz élénk. 5 és 14 fok közötti értékeket mérhetünk.
A Budapesti Operettszínházban este 7 órától Szenes Iván 100. születésnapja alkalmából Szenes Gálát rendez Homonnay Zsolt, a színház művészeti vezetője. További részletek az eseményről itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre