A böjti récét választották a 2025-ös év madarának, így ez a gyönyörű, de veszélyeztetett kis szárnyas most több figyelmet kap, mint valaha!
Ez a viszonylag kis termetű réceféle különleges, különösen a hímek díszes tollazata varázsolja el a szemet. Nem véletlen, hogy a közönség ezt választotta a Magyar Madártani Egyesület év madara szavazásán.
A böjti réce egy viszonylag kis termetű réceféle vízimadár. A faj Magyarországon szórványos fészkelő, inkább Eurázsiában és Afrikában, különösen a mocsaras, sekély vizű területeken fordulhat elő. 2008-tól védett, jelenleg pedig fokozottan az, és a természetvédelmi értéke meghaladja a 100 ezer forintot
– közölte a Magyar Madártani Egyesület.
Az elmúlt évtizedekben a böjti récék egyre inkább észak felé költöznek. A telet általában Afrikában, a Száhel-övezetben, valamint Ázsia déli részein töltik, de a vonulás során számos veszély leselkedik rájuk. A legfrissebb adatok szerint a világon körülbelül 870-933 ezer példány van belőlük, de Magyarországon mindössze 500-700 pár fészkel. Korábban sokkal többen voltak. Azért csökken a számuk, mert a vizes élőhelyeik jelentős mértékben zsugorodtak. De a folyószabályozás és a klímaváltozás sem tesz jót a fajnak.
A fás, bokros területek eltűnése, az, hogy egyre kevesebb haszonállatot legeltetnek szabadon, valamint a fészkeket pusztító ragadozók – mint a rókák, borzok és varjak – szaporodása mind-mind hozzájárulnak a böjti récék számának csökkenéséhez. Emellett a vonulás során a vadászat is közvetlen fenyegetést jelent a fajra.
Az Alföld vizes élőhelyeinek megőrzése és a természetvédelmi beavatkozások elengedhetetlenek ahhoz, hogy ez a kis madár – amit az emberek most szívükbe zártak – továbbra is része lehessen hazánk természeti kincseinek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre