Ezekkel a módszerekkel sokat spórolhatsz! Megéri elolvasni ezt a cikket.
Konyhánkban a legnagyobb szolgálatot a hűtő teszi, mégsem használjuk elég tudatosan. Elárulunk 11 trükköt, amivel sokat spórolhatunk az áramszámlán.
Hűtővásárláskor az egyik legfontosabb paraméter az előre kalkulált éves fogyasztás. A legmodernebb, A+++-os hűtőszekrények jóval alacsonyabban fogyasztanak az átlagnál: akár 186 kW/h-t évente. Ez persze egy nagyon speciális hűtőszekrény, de a piacon könnyen és jó áron találunk olyat, aminek az éves átlag fogyasztása 300–500 kW/h között van. Ezek a számok persze csak irányadóak, nem szabad készpénznek venni őket. De a megfelelő használat esetén valóban ilyesmi számokra számíthatunk.
A hűtökön be tudjuk állítani külön a fagyasztó és külön a hűtő rész hőfokát. Az optimális érték a fagyasztó esetében –18 fok, a hűtő részen pedig a 5-6 fok. Nyáron ezt levehetjük 4 fokra, de télen bőven elegendő 6 fok is. Így tud a gép a leginkább ergiatakarékosan működni.
Mindig inkább kisebbet válasszunk, ami megfelel a háztartásban élők számára. Minél nagyobb egy gép, annál többet fogyaszt, és lehet, hogy ki sem tudjuk használni. Egy háromtagú családnak akár 100-120 literes változat is bőven elegendő lehet.
Az energiatakarékos hűtőkön megtaláljuk az „eco” módot, ami nagyban hozzásegíthet minket az áramspóroláshoz. Ezt vagy nekünk kell bekapcsolni, vagy alapból is működik rajta. A gép kijelzőjén keressünk egy „e” betűt vagy az „eco” feliratot. Ha ez világít, akkor be van kapcsolva.
A hűtő elhelyezésénél az első szempont az legyen, hogy ne állítsuk olyan szerkezetek mellé, amik meleggel dolgoznak. Kerüljük a radiátort, tűzhelyet és a mosógépet. Lehetőleg közvetlen napfénybe se állítsuk. Ugyanis így sokkal több energiát kell használnia a hűtéshez.
Ne toljuk teljesen a falhoz, különben nem tud megfelelően szellőzni. Ez nemcsak hogy rosszat tesz a gépnek, de sokkal több áramot is fog fogyasztani. Az 5-6 cm rés bőven elegendő.
A hűtőnek nem tesz jót, ha nyitva van az ajtaja. A meleg levegő pár másodperc alatt is beáramlik, de nem mindegy, hogy mennyi. Ha sokáig állunk az ajtóban, hogy eltervezzük, mit is szeretnénk kivenni, akkor azzal felmelegítjük a benti hőmérsékletet, amihez ismételten sok energia kell, hogy a gép visszahűtse magát. Inkább előre gondoljuk ki, hogy mi kell belőle!
Az ételeket érdemes dobozokban tárolni és egymás tetejére pakolni. Így egymást is hűteni fogják, valamint tárolják a hideget. Persze vannak ételek, amik nem igényelnek dobozt, ezeket tartsuk a hűtő fakkjaiban, ha van olyan.
A hűtőszekrényeket is rendszeresen kell tisztítani, különös tekintettel a fagyasztó kondenzációs rácsait. Ugyanis ha ezek koszosak, akkor akár 30-40%-kal többet fogyaszthat a gép, mert nehezebben tudja hűteni a teret. Egy nedves rongy segítségével töröljük át őket havonta egyszer. Ha ezt megtesszük, akkor még vegyszerre sem feltétlenül van szükség.
A fagyasztót nem éri meg minden hónapban leolvasztani, mert az nagyon sok energiába kerül. Évente egyszer viszont érdemes a műveletet elvégezni. Sokkal könnyebben ki tudjuk pucolni, és a továbbiakban a megfagyott jégdarabok sem fogják akadályozni a hűtés folyamatát. Pakoljuk ki a fagyasztóban található ételeket, és tegyük őket hűtőzsákba. Egy-egy szatyorba annyit pakoljunk, amennyi csak belefér, hogy hűtsék egymást, amíg mi elvégezzük az évi karbantartást.
A kiolvasztandó ételeket érdemes a hűtőszekrényben „melegíteni”. Valóban lassabb lesz a kiolvasztás, de sokkal egészségesebb és energiatakarékosabb megoldás. A jéghideg étel, ahogy olvad, hűti a gép belső hőmérsékletét, aminek köszönhetően kevesebb áramot fog fogyasztani.
(Forrás)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre