Decemberben szinte mindenkinek megtelik a szekrénye csokimikulásokkal. De mit csináljunk velük, ha se megenni, se kidobni nem akarjuk őket? Ehhez adunk most pár tippet. Édesszájúak előnyben!
Az első és legfontosabb, hogy mindig ellenőrizzük a szavatossági időt és az édesség állapotát, mielőtt felhasználnánk bármire is. Ha a csokoládé külsején nincs elváltozás, jó az illata és az íze, akkor még fogyasztható. Ha viszont a csokoládén repedések, pöttyök vannak, esetleg penész, az azt jelezheti, hogy kissé megromlott – így már ne együnk belőle – írja cikkében a Fanny magazin.
Van jobb elfoglaltság hideg téli estéken, mint bekuckózni, elővenni egy könyvet, vagy megnézni egy jó filmet, és forró csokoládét kortyolgatni közben? Egy lábasban keverjünk el 2 evőkanál kakaóport, 4-4 teáskanál keményítőt és cukrot, majd öntsünk rá 5 dl tejet. Főzzük csomómentesre, szórjuk bele a feltördelt csokit. Ha elolvadt, már kortyolhatjuk is.
A nyakunkon maradt csokimikulás bármelyik süteményben, például piskótában, muffinban, brownie-ban, de még a kókuszgolyóban vagy kekszszalámiban is megállja a helyét. Csupán annyi a dolgunk, hogy daraboljuk fel apróra, és óvatosan keverjük a masszába.
Jó hír, hogy a csokoládébevonatú süteményekhez sem kell méregdrága csokit vásárolnunk. A mázhoz a csokoládét vízgőz felett olvasszuk fel. Ha túl sűrű, kevés étolajjal felhígíthatjuk. Arra figyeljünk, hogy mindig jó alaposan keverjük el benne az olajat, különben csíkos lesz.
Ne essünk pánikba, ha elfogyott otthon a mogyorókrém a palacsintához. Az olvasztott csokimikulás erre is kiváló, sőt, kenhetjük még kenyérre, kalácsra vagy épp háztartási kekszre is.
Fogjuk egy dinnyevájót, vegyük ki a hűtőből a dobozos fagylaltot, kanalazzunk ki a kis gömböket, majd forgassuk meg mindegyik gombócot az előre megolvasztott csokimázba. Tegyük műanyag tálcára, és toljuk vissza a mélyhűtőbe tálalásig.
A csokireszelék számos sütemény „alapkelléke” lehet. Ehhez tegyük a csokit néhány órára a mélyhűtőbe. Miután kivettük, a fagyott csokit reszeljük le. Az így készült darát rászórhatjuk a torta, a puding, a tiramisu, vagy épp a forró kakaó tetejére.
Ha egy apró, de igazán kreatív ajándékot keresünk, készítsünk csokis kekszválogatást. A hozzávalókat, köztük az aprított vagy reszelt csokit, rétegezzük egymásra egy kapcsos üvegbe, és díszítsük szalaggal. Ne felejtsük el mellékelni a receptet sem, így a megajándékozottnak már csak annyi dolga lesz, hogy összekeveri a hozzávalókat és megsüti a finomságot.
Ha ránk tör a csillapíthatatlan édesség iránti vágy, egy pillanat alatt készíthetünk pohárkrémet. Az üvegek aljára morzsoljunk néhány zabkekszet, szórjuk rá a felaprított csokoládét, majd jöhet pár szem gyümölcs. Megbolondíthatjuk még tejszínhabbal vagy vaníliasodóval.
A csokifondü igazi ínyencség, amit nem érdemes kihagyni az ünnepek során. Mossuk meg pár szem almát – de a kivi és a banán is remek választás – majd vágjuk közepesen vékony szeletekre. Szúrjunk bele egy-egy pálcikát, és mártsuk őket az olvasztott csokiba. Ha megdermedt, fokozhatjuk az ízeket némi karamell- szósszal.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre