Szinte minden napra jut egy lakás- vagy egy háztűz, ami a leghétköznapibb tárgyaink meghibásodása miatt történik, ezért fontos odafigyelnünk és megelőznünk a bajt. A tűzveszély most az ünnepek alatt különösen fennáll, főleg a gyertyák miatt.
Elég egy apró szikra, egy meghibásodott gép, és már porig is égett az otthonunk – ahogyan azt korábban lapunk is megírta, Székesfehérváron egy meghibásodott vízforraló okozott tüzet, abban a lakásban, amelyben a 18 éves Kitti aludt. A fiatal lány a hatalmas füstre riadt, de nem tudott kimenekülni az ajtón, így az erkélyre kellett először kimásznia, majd végül a negyedik emeletről leugrania. Így menekült meg a lángok elől. Egy hétköznapi tárgy miatt elveszítette Kitti családja az otthonukat, amiben egész életükben éltek. Emiatt az eset miatt is jusson eszünkbe, hogy legyünk elővigyázatosak főleg így, mindenszentek alkalmával is. A tűzveszély ugyanis most még fokozottabb a lakásokban az égő gyertya miatt.
Ebben az évben már nagyon sok házban keletkezett tűz. A legtöbb Pest vármegyében (559) és Budapesten (523) történt, de bőven akadtak vidéken (473) is. A legtöbbször a konyhában, a hálóban, a kéményben, a tárolóban vagy a nappaliban csaptak fel a lángok. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint az említett otthonokban, amelyekben tűz ütött ki, csupán csak 15-ben volt füstérzékelő, pedig ezek a berendezések akár életeket is menthetnek.
A lakástüzek áldozatai leggyakrabban egyedül élő idős emberek, ezért idős hozzátartozóinkhoz érdemes olyan füstérzékelőt vásárolni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld
– tájékoztatta a Metropolt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Kihangsúlyozták, hogy minden esetben érdemes szakemberrel átvizsgáltatni az elektromos vezetékeinket, illetve azokat korszerűsíteni. Ugyanis ha túlhevül a hálózat, akkor a szigetelés könnyedén meggyulladhat, a tűz pedig átterjed a lakásban lévő tárgyakra.
Minden lakásban megtalálható legalább egy darab hosszabbító. A katasztrófavédelem szerint ez a tárgy is okozhat tüzet, ha rosszul használjuk.
Tűz keletkezhet abból is, ha a hosszabbítót feltekert állapotban használjuk. Használat közben mindig legyen kifektetve, még egy kis része se maradjon feltekerve. A kifektetett hosszabbítóra ne tegyünk semmit, mert megtörhet, sérülhet a vezeték, ami szintén tűzhöz vezet. Ha egy elosztóhoz több nagy teljesítményű gépet csatlakoztatunk. Az összeadódó teljesítmény túlterheli a dugalj csatlakozását. Több nagy teljesítményű gépet különálló konnektorba érdemes dugni
A hősugárzók, elektromos fűtőtestek akkor jelentenek veszélyt, ha a közvetlen közelükbe tesznek éghető anyagot. A fűtőtesteket tilos letakarni, ne ezeken szárítsuk a nedves ruhákat. A laptop vagy a töltés alatt lévő mobil is tüzet okozhat, ha az ágyon töltjük ezeket.
Ezek mellett érdemes az izzócseréknél is figyelemmel eljárni, ugyanis ha nagyobb teljesítményű izzó kerül a foglalatba, akkor túlmelegedést okozhat, ami szintén tűzveszélyes.
Mindenszentek alkalmával az ember nem biztos, hogy megteheti, hogy kiutazzon a temetőbe gyertyát gyújtani, így vannak, akik otthonukban emlékeznek meg szeretteikről. Ám amikor elhagyják a lakást, égve maradnak a gyertyák, amik szintén lángba boríthatnak minden berendezést. Azonban a gyertyák mellett a fényfüzérek, majd később a karácsonyi dekorációk is tűzveszélyesek lehetnek.
Karácsonyi dekorációt, fényfüzért csak megbízható helyről vásároljunk. Ha régivel díszítjük fel az otthonunkat, nézzük meg, hogy nem sérült-e. Ha a vezeték megtört, eldeformálódott, megolvadt, ne használjuk.
Fontos, hogy felismerjük, ha egyes elektromos gépünkkel gond van, hiszen ezek okozzák legtöbbször a problémát. Ha szikrázik, megolvadt, eldeformálódott, megfeketedett, lecsapja a biztosítékot, vagy égett szaga van, akkor higgyük el, hogy ne sajnáljuk kidobni, mert az életünkbe kerülhet.
Mindig megbízható helyről vegyük az elektromos eszközeinket! Az elektromos gépeket használat után ki kell kapcsolni. Ez nem vonatkozik azokra a készülékekre, amelyek folyamatosan üzemelésre lettek megtervezve, mint például a hűtőszekrény.
Sokan nem tudják, hogy még nagyobb bajt csinálnak azzal, ha az égő elektromos eszközöket elkezdik vízzel locsolni. Mindig törekedjünk tűzoltó készüléket használni.
Otthonra a legjobb megoldás egy hat kilogrammos ABC porral oltó tűzoltó készülék, ezzel szinte minden ház körüli tűz biztonsággal oltható. Ha gyermekek vagy idősek is laknak az épületben, érdemes lehet egy két kilogrammos tűzoltó készüléket is vásárolni, amelyet ők is elbírnak. Egy tűzoltó készülékkel a kezdődő tüzeket kiválóan el lehet oltani, megelőzve egy nagyobb tüzet, komolyabb károkat és a személyi sérülést
– zárta a katasztrófavédelem.
Úgy tartja a mondás, hogy jobb félni, mint megijedni! Éppen ezért előzzük meg a baj, de ha már bekövetkezett, akkor minden másodperc számít. Ha látjuk, hogy nem veszélyezteti az életünket a tűz eloltása, akkor kezdjük meg, különben pedig hívjuk a 112-es segélyhívószámot!
A székesfehérvári lány esetéről itt tudod megnézni a Ripost videóját:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre