A hitel nem ajándék – ezeket mérlegeld, mielőtt kölcsönből karácsonyoznál!

A karácsonyi készülődés jelentősen megterheli a családok költségvetését. Ezt ellensúlyozandó, sokan vesznek fel valamilyen hitelt, de nem mindenki gondolja végig a következményeket.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.11.26. 13:00
Módosítva: 2024.11.26. 15:39
MNB hitelkártya futamidő bank

Mielőtt hitelt vennénk fel a karácsonyi extra költségek fedezésére, nem árt, ha néhány dolgot alaposan átgondolunk. A hitel ugyanis nem ajándék, hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Mutatjuk, mivel érdemes számolni a kölcsönből karácsonyozóknak!

hitel
Ezekre érdemes figyelni a karácsony előtti hitelfelvételkor! – Fotó: Shutterstock

Mire figyeljünk hitelfelvételkor?

Abban az esetben, ha a karácsonyi kiadásokat hitelfelvétel nélkül nem tudjuk megoldani, érdemes hitelfelvétel előtt a bankok ajánlatát megversenyeztetni egymással a következő szempontok szerint:

  • a törlesztőrészlet nagysága,
  • a törlesztés módja,
  • a teljes hiteldíjmutató mértéke (THM),
  • a futamidő,
  • a teljes visszafizetendő összeg nagysága,
  • egyéb, elsőre nem nyilvánvaló költségek.

Ehhez használhatjuk az MNB Hitel- és lízingtermék-kereső alkalmazását is. A program valamennyi hazai szolgáltató aktuálisan elérhető hiteltermékét tartalmazza és független, megbízható információkat biztosít.

Ezért nem mindegy a törlesztőrészlet nagysága

Hitelfelvétel előtt gondoljuk át, hogy a fizetésünkből mekkora összeget tudunk nélkülözni komolyabb megszorítások nélkül! Ehhez készíthetünk házi költségvetést a rendszeres bevételek és kiadások listázásával. A kapott egyenleg megmutatja, mekkora havi törlesztőrészletet tudunk problémamentesen kifizetni. Ennek kiszámolásában segíthet az MNB Háztartásiköltségvetés-kalkulátora is, ami itt érhető el.

Nagyon nem mindegy az sem, mennyi időre vesszük fel a hitelt!

A fogyasztási hitelek esetében jellemzően rövid- és középtávú, általában 1-5 évre szóló, esetleg határozatlan futamidejű (folyószámlahitel, hitelkártya) szerződéseket lehet a bankoknál kötni. A törlesztőrészlet nagyságát a futamidő is befolyásolja: minél hosszabb a futamidő, annál alacsonyabbak a törlesztőrészletek, viszont annál több kamatot kell fizetni! Vagyis az a legjobb, ha a lehető legrövidebb futamidő alatt – még ha magas törlesztő mellett is – fizetjük vissza a hitelt.

Miért nagyon fontos mutató a THM?

Ha megvan a törlesztőrészlet és a vállalható futamidő nagysága, jöhet az ideális THM meghatározása. Ezzel kapcsolatban azt kell tudni, hogy a THM, vagyis a teljes hiteldíjmutató a hitel teljes költségét, „árát” ismerteti. Vagyis szerepel benne minden olyan költség, díj, amit a tőkén felül fizetnünk kell. Ilyen például a kezelési költség vagy a folyósítási díj. Ezen mutatószám alapján könnyen össze lehet hasonlítani egymással a különböző hiteleket. Például lehet, hogy jobban megéri felvenni egy 10%-os kamatozású, 15%-os THM-es hitelt, mint egy 0%-os kamatozású, 20%-os THM-es hitelt hívja fel a figyelmet az MNB.

Fontos! A THM csak egy évre vetítve mutatja a költségeket, vagyis nem a teljes futamidő végéig! Hosszabb futamidejű hiteleknél a teljes THM-re mindenképp érdemes rákérdezni!

Összegzés

Csak akkor vegyünk fel hitelt a karácsonyi költségek fedezésére, ha saját erőből végképp nem megy és kiszámoltuk, mennyi az a havi törlesztő, amit 1-5 évig kibír a családi költségvetés. A legalacsonyabb THM-mel bíró hitelt érdemes felvenni a lehető legrövidebb futamidővel, forint alapon, fix, kiszámítható kamatozással, semmiképp sem változóval!

És ha már karácsonyi bevásárlás, ezekre sem árt odafigyeli mostanában: 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás