Az évszázad bűnügye történt 41 éve Budapesten

1983-ban rablók egy csoportja bejutott a Szépművészeti Múzeumba, ahonnan felbecsülhetetlen értékű festményeket lovasítottak meg, de később elkapták őket. A rablást az évszázad bűntényeként tartják számon.



Megosztás
Szerző: GUY
Létrehozva: 2024.11.05.
ez lesz ma rablás busz

Kirabolták a Szépművészeti Múzeumot

1983. november 5-én, a budapesti Szépművészeti Múzeumban elkövetett betörés során a múzeum hét festményét, köztük Raffaello Eszterházi Madonna című alkotását lopta el egy magyar és olasz tagokból álló bűnbanda. A műkincseket feltételezhetően egy görög milliomos megrendelésére tulajdonították el. Egy képet 1983 decemberében Törökbálinton elásva, a többi hatot 1984 januárjában a görögországi Aigion környékén lévő Panagia Trypiti kolostorban, egy bőröndben találták meg. „Az évszázad bűnügyeként” elhíresült eset végül szerencsésen végződött, a tetteseket elfogták, a képek pedig visszakerültek a helyükre.

Évszázad bűnügye
Az évszázad bűnügyének beillő lopást hajtottak végre 1983. november 5-én a Szépművészeti Múzeumból  Fotó: Fortepán/Magyar Rendőr

Üzembe helyezték Budapesten a világ első csuklós buszát

A BKV elődjének számító Autóbusz Főműhelyében három fiatal mérnök, Rózsa László, Lassú Gábor és Színi Béla készítette el az első ilyen járműveket. Egy levágott farú Ikarus 60-asból, egy, az első részétől megfosztott TR 5-ösből, valamint a Vörös Csillag Traktorgyár golyóskoszorús zsámolyából jött létre az ITC 600-as típusjelű csuklósbusz, ami az azóta megszűnt budapesti 1-es vonalon közlekedett a Kelenföldi pályaudvar és a Dózsa György út között. A jármű 35 ezer kilométert futott, különösebb hiba nélkül, miután 1960. november 5-én üzembe helyezték, Azért született, mert olyan buszra volt szükség, ahol a vezető és az utasok egy légtérben vannak, de az eddigieknél több utast tudott szállítani. Az ITC 600-asból, népszerű nevén FAÜ-csuklósból 267 darabot gyártottak, de egyetlen egy sem maradt fenn belőle.

103 éve született Cziffra György

1921. november 5-én született Cziffra György, világhírű zongoraművész. A nyugati határ 1956-os, átmeneti megnyitását kihasználva – a határig egy oldalkocsis motorkerékpáron utazva, majd gyalogolva – családjával elhagyta Magyarországot. Először egy ausztriai táborba kerültek, de három nap múlva kikerültek onnan, és Cziffra a bécsi Brahms Saalban adott fergeteges sikerű zongorahangversenyt, amelyről még a The New Yorkerben is méltatás jelent meg. Az év végén Franciaországba hívták. 1956 decemberében érkeztek Párizsba. 1966-ban elindította a Festival de la Chaise Dieu-t, megvásárolta és felújította a rendkívül rossz állapotban lévő, addig autójavító műhelyként használt senlisi Saint Frambourg-kápolnát, ahol koncertek sorát adta, de képzőművészeti kiállításoknak is helyet adott benne. 72 éves korában egy Párizs környéki klinikán – szívroham következtében elhunyt. Magyarországon 1956-ban Liszt Ferenc-díjat kapott, 1993-ban pedig a Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét adományozták neki. Franciaországban – szintén 1993-ban – megkapta a Becsületrend tiszti fokozatát. 

Átadták Budapest második aluljáróját

1966-ban ezen napon adták át a forgalomnak a főváros második aluljáróját, ami a Blaha Lujza téren épült.

92 éve született Vitray Tamás

A Kossuth-díjas újságíró, riporter 1932. november 5-én született. Első televíziós szereplése 1958. augusztus 5-én volt, amikor angoltudása miatt kérték fel amerikai atlétákkal való interjú készítésére. Alig van olyan sportág, amit ne közvetített volna a televízióban. Az évek során megszámlálhatatlan Telesport- és helyszíni közvetítés, valamint számos nagy világverseny riportere volt. Összesen 21 téli és nyári olimpiáról közvetített. Nem egy sportágat a közönség az ő közvetítéseiből ismert meg (műkorcsolyázás, jégkorong). A Magyar Televízió archívumában kb. 4000 műsora van regisztrálva. Nemrég negyedszerre is megnősült, miután feleségül vette Ivens Éva operaénekes-nőt.

Két ismert előadóművész is ezen a napon született

1941-ben látta meg a napvilágot Art Garfunkel amerikai popénekes és filmszínész. Pályafutását Paul Simonnal kezdte 1955-ben, akivel aztán 1964-től Simon and Garfunkel néven szerepeltek. Összesen hatszor kapott Grammy-díjat. Szintén ezen a napon, 1959-ben született meg Kanadában Bryan Adams, zenész, aki a többi között a Kevin Costner főszereplésével készült Robin Hood, a tolvajok fejedelme című film betétdalát is jegyzi.

Fordított tárgyak – kiállítás

A Ludwig Múzeum Fordított tárgyak című csoportos kiállítását még november 24-ig lehet látogatni. A tárlat a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézműves technikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja, miközben számos kérdést vet fel, melyek a tárgyak akár hétköznapi, akár művészeti státuszától kezdve a művészeti intézményrendszer működéséig sok témát és szakterületet érintenek.

Budapest Bejáró

Fedezzétek fel Budapest rejtett kincseit a Budapest Bejáró vezetett sétáin november 5-én. Különleges történetekkel várnak titeket, amelyek során új szemszögből ismerhetitek meg a város ikonikus helyszíneit. Egy rejtvényfüzet segítségével próbára tehetitek tudásotokat, és érdekes feladványokat oldhattok meg. Nagyszerű kikapcsolódás az egész család számára. További részleteket ITT találsz a programmal kapcsolatban.

Két izgalmas aukció Budapesten

A Virág Judit Galéria idén novemberben két izgalmas aukciót is rendez új helyszínen, a Budapest Music Centerben. Az események különlegessége, hogy a felkínált műtárgyakat november 4. és 18. között ingyenesen megtekintheti a nagyközönség a galériában, minden nap 10.00 és 18.00 óra között. A kiállítás lehetőséget nyújt a látogatóknak, hogy közelebbről megismerjék a gyűjteményt, és különleges műalkotásokat fedezzenek fel. Az aukciók helyszínének választott BMC a modern környezetével egyedi atmoszférát kölcsönöz az eseménynek.

Komár Sabrina: „...de hát annyi jó dolog történt veled!” – kiállítás

November 8-ig látogatható a Krisztina körúton található Tér-Kép Galériában Komár Sabrina„ ...de hát annyi jó dolog történt veled!” című kiállítása. A művész arra keresi a választ, miért van az, hogy a szép emlékek idővel elhalványulnak, míg a fájdalmasak mélyen belénk vésődnek. Vizsgálódását olyan családi fényképeken keresztül végzi, amelyeken ő maga is szerepel, vagy amelyeket a múltban ő készített, és amelyekhez pozitív emlékek fűződnek, de az idő múlásával megfeledkezett róluk. Sabrina nemcsak felidézi emlékeit, hanem újrarendezi is azokat. A fényképek manipulálásával– vágással, hajtogatással – egy sajátos, szubjektív narratívát hoz létre, ahol a boldog és fájdalmas emlékek egyensúlyba kerülnek.

Két helyszínen lesz véradás Budapesten

  • 07.00 és 19.00 között a Közép-magyarországi RVK Intézetben (1113 Budapest, Karolina út 19–21.)
  • 12.00 és 17.30 között a Sugár Üzletközpont II. emeletén (1148 Budapest, Örs vezér tere 24.)

Napsütéses őszi időjárásban lesz részünk

A köpönyeg.hu előrejelzése szerint november 5-én, kedden is igazi őszies időjárásban lesz részünk: napközben 8-13 fokot mutatnak majd a hőmérők. A szél időnként megerősödik, de alapvetően száraz idő várható. Az éjszakai minimum 2 Celsius-fok körül várható.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás