A tervezett változások többnyire kedvezően érintik a családtámogatást igénylőket, de szigorítás is van az új feltételek között. Így változna a jövőben a babaváró és a CSOK.
Változtatnának több családtámogatás feltételrendszerén is, az erről szóló jogszabálytervezetet már közzé is tették. A legtöbb módosítás a két legnépszerűbb támogatást, a CSOK-ot és a babaváró hitelt érinti, mutatjuk, hogy hogyan!
A CSOK Plusznál például fontos jövőbeli változás, hogy a még idén benyújtott kérelmek esetén azokat a gyerekeket is vállaltként veszik figyelembe, akik 2024. január 1. előtt születtek, de eredetileg a születésük kiírt időpontja 2023. december 31. utánra esett volna.
A tervezet alapján a közeli hozzátartozónk lakóhelyet, vagy tartózkodási helyet is létesíthetne a CSOK-os ingatlanban, de át is lehet majd engedni neki a lakás használatát. Fontos változás az is, hogy a bentlakás igazolásával kapcsolatban a kormányhivatal 60 nappal a határidő lejárta előtt emlékeztetőt küld majd az igénylőknek.
Az állam javára elidegenítési és terhelési tilalmat és jelzálogjog kerül bejegyzésre a CSOK Pluszhoz kapcsolódóan (a jelzálogjog a kölcsönösszeg 20%-át teszi ki.) A jelenlegi szabályok alapján ezen jogok a kölcsön teljes futamidejére szólnak. Az új tervezet alapján azonban ezen teher csak 10 évre szólna. Ez azért fontos könnyítés, mert ezen időszak alatt kell teljesíteni a támogatáshoz kapcsolódó utólagos feltételek: ez alatt az idő alatt többek között a család alapesetben nem adhatja el, nem költözhet el, nem bonthatja le a lakást.
A babaváróhoz járó egyik könnyítés újra érvényesíthető lesz akkor is, ha a gyermekvállalás nem a futamidő első öt évében teljesül, hanem csak később. Vagyis ha az igénylést követő 5. évet követően születne az első gyermeke a házaspárnak, akkor újra járhat majd a kamatmentesség-írja a Bankmonitor. A jelenlegi szabályok szerint, ha nem születik gyermeke a párnak a futamidő első 5 évében, akkor elveszítik a kamatmentességet, a kölcsönt pedig onnantól piaci kamat mellett kell tovább törleszteni. A tervezet elfogadása nekik jelenthet könnyítést.
Az ötéves határidő letelte után ugyanúgy vissza kell majd fizetni az addig igénybe vett kamattámogatást, a fennmaradó tőketartozásra pedig büntetőkamatot fognak felszámolni, de a kamatmentességet visszakaphatnák az adósok abban az esetben, ha az 5. évet követően megszületne a várva várt baba. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a várandósság 12. hetét, vagy az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő hónap törlesztési napjától újra kamatmentessé válik a kölcsön. Emellett a család kérheti a baba után a törlesztési kötelezettség három éves szüneteltetését is, hiába csúsztak ki az 5 éves határidőből.
Könnyítettek a második házasságot kötő igénylők helyzetén is: a jelenlegi szabályok szerint a válás után akkor érvényesíthető újra a kamatmentesség, ha öt éven belül köt valaki új házasságot olyan személlyel, aki szintén jogosult a babaváróra. A jogszabálytervezet ezt a lehetőséget azokra is kiterjeszti, akik az ötéves határidőn túl kötnek újabb házasságot.
A tervezet szerint változni fog a büntetőkamat egyik számítási módja a babaváró hitelnél. A visszafizetendő kamattámogatás összegét ugyanis a jegybanki alapkamatnak megfelelő kamattal növelten kellene visszafizetni az igénylőknek, ha nem teljesül a gyermekvállalás 5 éven belül. Ez azt jelenti, hogy tovább emelkedhet a büntetőkamat mértéke a jövőben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre