Budavár: Megmenekül a Ruszwurm, az önkormányzat nagy lépésre szánta el magát

Már hivatalos, az I. kerület fideszes városvezetése megmenti a Ruszwurmot. Budavár 200 éves ikonikus cukrászdáját még a korábbi polgármester, V. Naszályi Márta záratta be botrányos körülmények között.



Megosztás
Szerző: E. ZS.
Létrehozva: 2024.11.10.
Módosítva: 2024.11.10.
Ruszwurm Budavár Böröcz László mentés cukrászda

„A Ruszwurm megmentése érdekében – és a korábbi baloldali városvezetés mulasztásaival szemben – lehetőséget biztosítunk arra, hogy az önkormányzat működtesse tovább a nagy múltú cukrászdát” – jelentette be közösségi oldalán Böröcz László. Budavár fideszes polgármestere az önkormányzati választás után a Metropol kérdésére azt is elmondta, hogy a 200 éves cukrászdának ugyanazon a helyen kell tovább működnie. Akkori ígéretét az októberben felálló új kormánypárti városvezetéssel valóra is váltotta, hiszen a legutóbbi ülésen már döntöttek is a hogyanról…

budavár
Budavár: Böröcz László polgármester és testülete az egyik önkormányzati cég leányvállalataként létrehoz egy gazdasági társaságot a cukrászda működtetésre. Ezzel meg is menekült az ikonikus Ruszwurm Fotó: Facebook

Október 22-én ürítette volna ki a végrehajtó a Ruszwurm cukrászdát az önkormányzat felé fennálló 300 millió forintos tartozása miatt, azonban a végrehajtást felfüggesztették. Mutatjuk, miért.

A Ruszwurm Cukrászda túlélt már két világégést is Fotó: Metropol

Mint ismert, a mellbevágó történet öt évvel ezelőtt kezdődött, de csak tavaly tálalt ki a Ruszwurm cukrászda tulajdonosa. Szamos Miklós azzal kereste meg a sajtót, hogy az I. kerület akkori polgármestere, a baloldali V. Naszályi Márta a 2019-es önkormányzati választások előtt arra kérte, hogy pénzzel támogassa a kampányát, cserébe védelmet kapott volna, pont, ahogy az szerinte az alvilágban szokott lenni. A kampány támogatása esetére V. Naszályi Márta megígérte, hogy így olyan szerződést köthetnek, hogy csak több száz millióért lehet majd elvenni Szamostól a cukrászdákat (Korona és Ruszwurm).

Erre azt mondtam neki, hogy nekem elég, ha a törvényeket betartják és tiszteletben tartják a tulajdonjogokat

– fogalmazott korábban Szamos Miklós. A cukrászda tulajdonosa szerint a korábbi polgármester javaslata önmagában is bűncselekmény, és bár konkrét összeg nem hangzott el a vesztegetési kísérlettel kapcsolatban, a kontextus szerint 20-30 millió forintot kért volna. Az ügyben feljelentés született. Szamos és V. Naszályi kapcsolata végig viharos volt, a cukrászda tartozása pedig felhalmozódott. Úgy tűnik, a Ruszwurm számára megoldást hozott Budavár új fideszes városvezetése, a testület legutóbbi ülésén döntött arról, hogyan mentené meg az ikonikus cukrászdát az eredeti helyén. Pont úgy, ahogy Böröcz László még nyáron megígérte a kerületieknek. 

Eredeti receptek alapján készítik a süteményeket Fotó: Metropol

Budavár: akár idén is megnyithat a Ruszwurm

Miután a testület nem látott esélyt a Szamos-féle 300 millió forintos tartozás kiegyenlítésére, ezért két lehetőségről tárgyaltak korábban: az egyik az volt, hogy az önkormányzat átveszi Szamos cégét – erre nem érkezett reakció a Ruszwurm részéről –, a másik pedig, hogy az önkormányzat az üzemeltetést átvenné, így akár már idén újra is nyithat a cukrászda. Ennek fényében végül arról határozott a testület, hogy új, cukrászati tevékenységű gazdasági társaságot alapít azzal, hogy az érintett ingatlanok az önkormányzat birtokába visszakerülnek. 

A Ruszwurm 1827 óta két szabadságharcot és két világháborút is túlélt

A budavári Ruszwurm cukrászda közel két évszázada része a magyar gasztronómiának és Budapest kulturális örökségének. 

1827-ben Schwabl Ferenc nyitotta az üzletet a Szentháromság utcában, ami hamarosan olyan népszerű lett, hogy gyorsstaféta szállította Bécsbe az általa készített csemegéket. Ebben az időszakban készült a ma is látható politúrozott cseresznyefa berendezés, mely – túlélve több ostromot – azóta is a hazai biedermeier bútorstílus egyik mintapéldája. Fennmaradtak az egykori csokoládés- és bonbonosdobozok is. A hely Ruszwurm Vilmosról kapta a nevét, aki egészen 1922-ig vezette a cukrászdát. Ruszwurm Vilmost a hazai cukrászat egyik vezető egyéniségeként emlegették, üzlete népszerűsége a két háború között is megmaradt. Az üzlet az 1951-es államosítás után is megőrizte a Ruszwurm nevet, majd a rendszerváltozást követően a Szamos Marcipán érdekeltségébe került. 

A cukrászda hírnevét elsősorban hagyományos, kézzel készített édességeinek és finom kávéjának köszönhette, amik azóta is az igényes ínyencek kedvencei. Ruszwurm emlékére, aki az üzlet nevét adta, a Szamos család mindig tiszteletben tartotta az eredeti recepteket és az autentikus készítési módszereket, így megőrizve a cukrászda eredeti, időtálló hangulatát.

Szamos Miklós sírva beszélt a V. Naszályi Mártával való hadakozásukról korábban lapunknak:

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás