Vajon mekkora lehet a kár, s mikor lép a Facebook?
Nehéz eldönteni, mi a durvább: az, hogy adathalászok egészen profi módon, ezreket átverve meghamisították a Fővárosi Állat- és Növénykert Facebook-oldalát, vagy az, hogy a Facebook a hivatalos intézmény szeptember 25-én megtett értesítése ellenére sem távolította el a fizetett hirdetéssel jelen lévő adathalászok kamuoldalát. Jöjjenek a részletek!
Ki ne örülne négy ingyenjegynek a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, pláne, ha az ahhoz köthető nyereményjátékot az intézmény hirdeti a Facebookon?! A hirdetésre kattintva eljutunk az állatkert Facebook-oldalára, ahol pofonegyszerű módon vehetünk részt a játékban. De miért írják az oldal több bejegyzésénél is a kommentelők, hogy KAMU?! Mert az!
Az adathalászok egészen profin hamisították a Fővárosi Állat- és Növénykert Facebook-oldalát: fotók, bejegyzések, valós adatok... Első ránézésre teljesen igazinak tűnik az oldal. Ha viszont alaposabban szemügyre vesszük, megakadhat a tekintetünk a gyanús jeleken!
Ott a jól ismert logo és a hivatalos szlogen a kaméleon fotójával. A dőlt betűs felirat, melyben az ékezetes betűk állók és félkövérek gyanakvásra adhatnak okot. Ahogy az is, hogy tényleg csak 880 ember kedveli a budapesti állatkertet? Még egy érdekesség: valójában az állatkert hivatalos emblémáján nem a „Zoo Budapest”, hanem a „Budapest Zoo” felirat szerepel, bár ezt a többség nem szúrja ki.
Az adathalászok hamis állatkerti oldalán valós a cím, a telefonszám és az internetes oldalra irányító link is, akárcsak a nyitva/zárva jelzés, ám az e-mail-cím kamu! S mi az a kiszállítás, online órák egy állatkert oldalán? A nyereményjáték felhívása is magyartalan: „Nyerjen 4 jegyet az Fővárosi Állat- és Növénykert”.
Mutatjuk a Fővárosi Állat- és Növénykert VALÓDI Facebook-oldalának képét:
A 228 ezer kedvelés mellett ott a valódi logo, a lenti képen pedig az igazi e-mail-cím, valamint a sűrűn frissülő tartalom.
Az adathalászok kamuoldala egyébként augusztus 1-jén indult, több bejegyzést is kitettek fotókkal, míg az első adathalász „nyereményjáték”-felhívás szeptember 25-én jelent meg, melyet több másik is követett.
Több kamunyereményjáték-felhívást is közzétettek az adathalászok, melyekkel, a reakciók alapján, több ezer embert vertek át. Ki tudja, hogy az adathalászok a kamu állatkerti Facebook-oldalukkal hány ember adatait szerezhették meg és mekkora kárt okozhattak?
Egy biztos, az emberek gyanúját elaltathatja egy fizetett Facebook-hirdetés, márpedig ezzel az eszközzel élnek az adathalász-bűnözők, és ez az, amin pénzt keres a Facebook. A Facebook, melynek egyelőre hiába jelezte az adathalász oldalt a Fővárosi Állat- és Növénykert szeptember 25-én, október 4-én még gond nélkül üzemelt az adathalászok oldala a Facebookon. Bár a Fővárosi Állat- és Növénykert a hivatalos Facebook-oldalán, illetve az internetes oldalán is figyelmeztet a csalásra, s ennél többet nem tehet, a Facebook hagyja, hogy ártatlan, jóhiszemű emberek pénze és pénzügyi adata veszélybe kerüljenek.
Íme a Fővárosi Állat- és Növénykert hivatalos internetes oldalán szeptember 30-án közzétett felhívás, melyet változatlan formában teszünk közzé:
„Ismeretlen elkövetők Állatkertünk hivatalos Facebook-oldalát utánzó, szándékosan megtévesztő kamuprofillal próbálják megkárosítani a gyanútlan felhasználókat. Az álprofilon az internetezők kétféle tartalommal találkozhatnak: állatokról szóló képekkel és posztokkal, illetve az Állatkert nevében hirdetett nyereményakcióval. A rövid szövegek és képek célja, hogy azt a benyomást keltsék, mintha az olvasó valóban az Állatkert Facebook-oldalán járna. Árulkodó azonban a magyartalan, valószínűleg fordítóprogrammal készült szöveg, illetve az is, hogy a feltöltött képek nem is a mi Állatkertünkben készültek.
A kamuprofil mögött álló bűnözők egy általuk kitalált nyereményjátékon keresztül igyekeznek pénzhez jutni. Úgy tesznek, mintha az Állatkertnek most lenne a 155. születésnapja (ami valójában még 2021 augusztusában volt), és a születésnap alkalmából arra biztatják a felhasználókat, hogy kommentben írják oda, „boldog születésnapot”. Cserébe azt ígérik, hogy ezzel egy olyan nyereményjátékon vesznek részt, amellyel állatkerti belépőket nyernek. A kommentelőket később privát üzenetben keresik meg, és bankkártya adatokat kérnek tőlük, általában arra hivatkozva, hogy az állítólagos nyeremény eljuttatásához szükséges postaköltségre kérnek pénzt.
Nem szeretnénk, ha a csalók bárkinek is anyagi kárt vagy csalódást okoznának! Ezért ahol csak lehet, igyekszünk felhívni a figyelmet a kamuprofilra, hogy lehetőleg senki ne dőljön be az átverésnek. Hivatalos Facebook-oldalunkon már a múlt héten szerdán közzétettünk egy figyelmeztetést, tehát még aznap, amikor az álprofil aktív lett, és hirdetni kezdték a „nyereményakciónak” álcázott csalást. Azóta egy újabb figyelmeztetés is kikerült, de ugyanezt a célt szolgálja ez a honlaphír, illetve a ma kiküldött sajtóközleményünk is, amelyben a médiumok segítségét kérjük, hogy minél több embert figyelmeztethessünk.
Természetesen a Facebook felé is jelentettük a csaló oldalt, de a korábbi tapasztalatok alapján az üzemeltető csak hetek múlva, többszöri és több irányból történő jelzés után szokta eltávolítani az ilyen megtévesztő oldalakat.
2023 áprilisában egyébként egy igen hasonló álprofillal próbálták meg becsapni az internetezőket az ismeretlen elkövetők. Sőt, az elmúlt hónapokban hasonló próbálkozások voltak több más állatkert, többek között a Bécsi Állatkert közönségének átverésére is.
Ha bárkinek kétsége lenne, hivatalos Facebook-oldalunk címe: www.facebook.com/allatkert. Ami itt található, azt valóban mi tettük közzé.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre