Idén szeptember 1-től az állam ingyenesen biztosítja a jogosítványhoz a közlekedési alapismeretek és gyakorlati alapismereteket elsajátítását. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat erről.
A program keretében a KRESZ- és az egészségügyi oktatás a középiskolai oktatás részévé válik, a B kategóriás járművezetői engedély megszerzéséhez szükséges ismereteket, a közlekedési alapismereteket, a járművezetés elméletét, a szerkezeti és üzemeltetési ismereteket, valamint az elsősegélynyújtást lehet ingyenesen elsajátítani elektronikus formában - írja a Fanny magazin.
A középiskolás járművezető képzésre azok az állampolgárok jelentkezhetnek, akik
a gimnáziumban a 12. évfolyam, szakgimnáziumban a 13. évfolyam, többcélú köznevelési intézmény technikumában a 13. évfolyam (6 éves képzés esetén a 14. évfolyam), szakképző iskolában a 11. évfolyam (4 éves képzés esetén a 12. évfolyam) tanulói, továbbá betöltötték 16. életévüket.
A KRÉTA rendszerben megtalálható a végzős tanulók számára az az ingyenesen hozzáférhető csomag, amelyben online KRESZ, valamint online elsősegélynyújtás-tanfolyamot és vizsgalehetőséget biztosítanak. A csomag része továbbá még egy elsősegély-demonstrációs alkalom is, amelyet az Országos Mentőszolgálat tart majd az iskolákban.
A jelentkezés egyszerű: a tanuló bejelentkezik a KRÉTA DKT rendszerbe, ahol ellenőrizheti, hogy jogosult-e az ingyenes jogosítvány megszerzésére. Amennyiben igen, megjelenik számára az "eJogsi" menüpont, ahol elindíthatja a jelentkezést a képzésre. Kiskorú tanuló esetén, a szülő/törvényes képviselő hozzájárulása szükséges a jelentkezés véglegesítéséhez.
Minden technikai információ a tudasbazis.ekreta.hu oldalon az eJogsi felületen találhatóak. Maguk a tanfolyamok, a vizsgák, az eJogsi funkciók a KRÉTA Digitális Kollaborációs Tér (DKT) moduljában érhetők el.
A vizsgák is online zajlanak majd. Az intézmények emellett felhatalmazást kaptak az elméleti vizsgák lebonyolítására is anélkül, hogy ehhez külön engedélyre lenne szükségük.
Az ingyenes csomagnak nem része az egészségügyi alkalmassági vizsgálat, illetve a gyakorlati vezetés, amely döntően továbbra is piaci autósiskoláknál történik majd. Hamarosan megjelenik a Honvédelmi Minisztérium egy ingyenes pilot programja, és a későbbiekben kibővítik majd a gyakorlati oktatási kapacitásokat.
Autóvezetői KRESZ-vizsgán 16 éves kortól lehet részt venni, forgalmi vizsga pedig 17 éves kortól tehető. Moped jogosítvány megszerzésére már 14 éves kortól lehet jelentkezni. Minden esetben rendelkezni kell legalább alapfokú, azaz 8 általános végzettséget igazoló hivatalos dokumentummal, és meg kell felelni az orvosi alkalmassági vizsgálaton.
A gyakorlati, azaz a forgalmi oktatás csak sikeres KRESZ-vizsga után kezdhető meg. A vizsgára jelentkezés feltétele minimum 29 óra vagy 580 kilométer vezetése oktatóval. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a legtöbb esetben plusz órákra is szükség van a sikeres forgalmi vizsgához.
Az elméleti tanfolyam megkezdésétől számítva 9 hónapon belül részt kell venni a vizsgán, de akkor sincs baj, ha valakinek ez elsőre nem sikerül, hiszen 12 hónapja van a tanulóknak, hogy sikeresen levizsgázzanak az elméleti modulokból. Ez után két év áll rendelkezésre a forgalmi vizsga sikeres teljesítéséhez. Ha valaki kicsúszik bármelyik határidőből, a teljes képzést elölről kell kezdeni.
Az egészségügyi alkalmassági vizsgálat díja 7 200 forint, de mivel az autósiskolák árai változóak, a vezetési gyakorlati órák és a vizsgának a díja nem mondható meg pontosan, de körülbelül 250-380 000 forint között mozog.
A sikeres KRESZ, gyakorlati és elsősegélynyújtási vizsgák után a kormányablaknál kell kérelmezni a jogosítványt. Ehhez szükség van a személyes iratokra, az orvosi alkalmassági igazolásra és a sikeres vizsgák dokumentumaira.
Ha valaki nem iskolai képzésben kezdi el a jogosítvány megszerzését, hanem piaci alapon, a sikeresen letett „B” kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzéséhez szükséges közlekedési alapismeretek vizsga díjához, illetve a hozzá kapcsolódó közlekedési alapismeretek tanfolyam díjához támogatás igényelhető az államtól.
A támogatást az a személy veheti igénybe, aki a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzéséhez szükséges sikeres közlekedési alapismeretek vizsgát 2018. július 1-jét követően tette le, és a vizsga napján a 20. életévét még nem töltötte be és a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzéséhez szükséges sikeres közlekedési alapismeretek vizsga letételére 2020. június 30-a után került sor.
A támogatás összege a közlekedési alapismeretek tanfolyam díjának és a sikeres közlekedési alapismeretek vizsga igazgatási szolgáltatási díjának ténylegesen megfizetett összege, de legfeljebb 25 000 forint. A támogatás iránti kérelmet és a szükséges mellékleteit a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell előterjeszteni az e célra rendszeresített formanyomtatványon vagy elektronikus űrlapon.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre