Megtalálták a rejtélyes ametisztlelőhelyet

Nagy felfedezésnek lehettek a kutatók szemtanúi. Meglelték az ametisztlelőhelyet.



Megosztás
Szerző: H. M.
Létrehozva: 2024.10.20.
ametiszt drágakő uruguay felfedezés

Észak-Uruguay ad otthont a világ egyik legnagyobb ametisztlelőhelyének, de keletkezésük sokáig ismeretlen maradt, nemhogy az átlagember, de még a legtapasztaltabb kutatók számára is. 

Az ametiszt hazánkban is előfordul – Fotó: Pexels/Jonny Lew

Az ametiszt vizsgálata

A kutatók a legmodernebb technikák segítségével fejtették meg az ametisztek eredetét, és felfedezték, hogy ezek a drágakövek meglepően alacsony hőmérsékleten kristályosodtak ki. Az ametiszt a kvarc egyik fajtája, amely ibolyaszínű árnyalatáról ismerhető fel. A drágakövek fontos gazdasági erőforrásnak számítanak Uruguayban, ahol a Los Catalanes bányászati körzet található. A Nemzetközi Földtani Örökségvédelmi Bizottság (IUGS) szerint a lelőhely egyedülálló, mivel nagyszámú mega geódát és hatalmas készleteket tartalmaz, valamint a drágakövek minősége és változatossága is kiemelkedik az átlagból. 

Az ametiszt geódák kihűlt lávafolyásokban találhatóak. Ezek az ősi lávafolyamok a Gondwana szuperkontinens mintegy 134 millió évvel ezelőtti felbomlásához köthetők. A bányászat több mint 150 évvel ezelőtt kezdődött Uruguay északi részén, és a mai napig fontos iparágnak számít. Mivel eredetükről nem sokat tudunk, így nehéz új geódákat találni, és jelenleg sok múlik a bányászok tapasztalatán. Hogy többet megtudjanak, a kutatók több mint 30 bányában végeztek geológiai felméréseket az ásványok, a talajvíz és a geodéziai víz elemzése céljából. Fiorella Arduin Rode, a kutatás vezető szerzője ezt mondta az ametisztekről: 

Eredményeink alátámasztják azt az elképzelést, hogy ezek az ametisztek alacsony hőmérsékleten kristályosodtak ki talajvízszerű folyadékokban.

Az eredmények azt mutatják, hogy az ametiszt geódák 15 és 60 °C közötti hőmérsékleten keletkeztek. A kutatók szerint ez meglepően alacsony hőmérséklet. Ez arra utal, hogy az ametiszt a láva lehűlése után alakult ki – írja az IFLScience

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás