Napra pontosan 38 évvel ezelőtt robbant fel a csernobili atomerőmű 4-es blokkja. Fotókon mutatjuk be, mi történt az elmúlt évtizedekben a lezárt területen.
Az egykori Szovjetunió és a mai Ukrajna területén található csernobili atomreaktor 1986. április 26-án, egy áramszünettel kapcsolatos tesztelés során robbant fel, miután a tesztet végző személyzet teljesen figyelmen kívül hagyta a biztonsági előírásokat. A világ máig egyik legnagyobb és legsúlyosabb atomkatasztrófájában megrongálódott az RBMK típusú reaktor, a reaktorcsarnok, illetve a turbinacsarnok, valamint a reaktor üzemanyag tartalmának egy része kijutott a természetbe.
A katasztrófa utáni radioaktív kihullás által leginkább szennyezett, mintegy 2600 négyzetkilométeres terület a "zóna" nevet kapta. Ebben a régióban napjainkban is sugároznak a reaktorból távozó radioaktív anyagok, így a terület elhagyatott és katonai őrizet alatt van. A zóna területe főleg cézium, stroncium, plutónium és amerícium izotópjaival szennyezett.
Ez azonban nem tartotta vissza a katasztrófaturistákat, akik az 1986-os reaktorbaleset óta előszeretettel veszik célba a területet. Legutóbb a nagy sikert aratott HBO-minisorozat miatt ugrott meg a veszélyes területre merészkedő turisták száma, de voltak olyan ügynökségek, amelyek arra specializálódtak, hogy legálisan szervezett túrákat kínáltak a kíváncsiskodóknak a csernobili területre. Az utóbbi években ugyan előbb a Covid-járvány, majd a mai napig tartó orosz-ukrán háború miatt visszaesett a látogatók száma.
Bár egyes részeken a sugárzás már a normális szintre csökkent, sok helyen még mindig az egészségügyi határérték feletti értékek is mérhetők. Ennek ellenére és az egészségügyi, illetve politikai helyzet dacára is folyamatosan akadnak olyanok, akik nem törődve a lezárással a zóna területére merészkednek. Pedig több száz évre lesz szükség, hogy a területre hullott radioaktív anyag lebomlásával megszűnjön a sugárveszély. A zóna lezárt övezetének 40 százaléka pedig örökre radioaktív marad, mivel a plutónium felezési ideje 24 ezer év.
Lapunk korábban szintén bejutott az atomkatasztrófa sújtotta övezetbe. Az ott készített felvételekből összeállított galériánkat a képre kattintva érheti el!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre