Ezzel magyarázzák a klímaváltozást is.
A Nap átlagosan egymillió évente kerül 50 ezer csillagászati egységnél közelebb egy másik csillaghoz, és 10 millió évente 10 ezer csillagászati egységnél is kisebb lehet a távolság. Ez azt jelenti, hogy a Nap–Föld-távolság 10 ezerszeresénél is közelebb kerülhet a Naprendszer egy másik csillagrendszerhez.
Egy friss kutatás szerint ilyen történhetett 2,8 millió évvel ezelőtt, amikor a HD-7977 néven jegyzett csillag haladt el a Naprendszer közelében.
A közel kerülő csillagrendszer gravitációs hatása valószínűleg beleszólt a Naprendszer bolygóinak a pályájába
– mondta a tanulmány szerzője, Nathan Kaib a Futurism szaklapnak.
A Planetary Science Institute tudományos munkatársa szerint ezt a tendenciát visszafelé vetítve párhuzamok mutathatók ki az egykori csillagtalálkozások és a földi klíma változásai között. Egy ilyenre lehetett példa az az 55 millió évvel ezelőtti földtörténeti esemény, amikor több ezer gigatonna szén került a légkörbe, 8 fokkal növelve az átlaghőmérséklet: az Antarktiszon 15 fok volt, az afrikai partoknál pedig 40 fokos volt a tenger.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre