Jutott-e a Lánchíd felújítására szánt fővárosi közpénzből a számlagyárügyben elhíresült Vig Mór számlájára? Ha ez derülne ki, akkor ez lenne a baloldal újabb Hagyó-ügye.
Az Atv.hu írása óta egyre több kérdés merül fel a Lánchíd körüli korrupciós botránnyal kapcsolatban. A Metropol is megvizsgálta, hogyan lett 5 milliárd forinttal drágább a híd felújítása a korábbi tenderhez képest, holott Karácsonyék kivették belőle a Váralagút és a pesti villamosalagút átépítését. A pénz egy része pedig a gyanú szerint egy baloldali számlagyárban tűnt el.
Nem kevés pénzről, 1,4 milliárd forintról van szó. Két év alatt, 2020 novembere és 2022 júliusa között ennyi pénzt utalt a Lánchíd kivitelezését végző A-Híd Zrt. a praxisától eltiltott jogász, Vig Mór Sunstrike Kft.-jének számlájára. Ebből az összegből lapinformációk szerint továbbutaltak 900 millió forintot Vig magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára. Az Atv.hu úgy értesült, hogy a gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról.
A Fővárosi Közgyűlés ellenzéki képviselői vizsgálóbizottság felállítását kérték a helyzet tisztázásra, de Karácsony Gergely ezt visszautasította. Brenner Koloman, a Jobbik-Konzervatívok főpolgármester-jelöltje az ATV-ben úgy fogalmazott: „Én azt gondolom, hogy amikor már házkutatások vannak (…), sokkal egyszerűbb lenne mind a budapesti polgároknak, mind a magyar polgároknak eldönteni azt, hogy itt ki a politikai felelős, ha erre van egy vizsgálóbizottság.”
Vig Mórnál házkutatást tartott a NAV, és büntetőeljárás indult ellene. Különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalás megalapozott gyanújával fogták el december elején. A 2023 februárjában indult nyomozás során az adóhatóság az ATV értesülése szerint azt is vizsgálja, hogy érkeztek-e utalások Vig ügyvédi letéti számlájára azt követően, hogy az ügyvédet a Kúria jogerősen 2022. januárjában bűncselekmény elkövetése miatt eltiltotta az ügyvédi hivatás gyakorlásától és ezt követően a Budapesti Ügyvédi Kamara törölte a kamarai nyilvántartásból.
Vignek meg kellett volna szüntetnie a számláját azután, hogy törölték a nyilvántartásból. Amennyiben Vig esetében ez nem így történt, ráadásul az oda érkező összegeket a jogász öncélúan felvette, az felvetheti a sikkasztás gyanúját - írta a Magyar Nemzet. Hozzátették, ha Vig Mór cégétől a magánszámlájára is indokolatlanul érkeztek az A-Híd pénzei, az is minősülhet sikkasztásnak.
Az igazán fontos kérdésre egyelőre még nincs válasz - állapította meg a Világgazdaság. Ez az, hogy amit látunk, annak van-e köze a főváros által kifizetett közpénzhez. Vagyis hogy a Lánchíd felújítása mögé rejtve jutott-e el ez a milliárdos összeg egy különös magánszemélyhez, aki ki tudja, mire használta fel az összeget. Ha ez így történt, akkor már nem beszélhetünk szimplán a Lánchíd felújításáról, hanem sokkal inkább egy második Hagyó-ügyről.
A Magyar Nemzet szerint a Lánchíd felújítása körüli botrány kísértetiesen emlékeztetet a Demszky–Hagyó–Gyurcsány-korszak idején kirobbant budapesti botrányokra. Hagyó Miklóst még 2017. szeptember 29-én ítélte el jogerősen másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre a Szegedi Ítélőtábla. A táblabíróság hivatali visszaélés és felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntettében mondta ki bűnösnek a volt szocialista főpolgármester-helyettest. Az ítélőtábla a döntésével egyébként enyhítette az egykori főpolgármester-helyettesre első fokon kiszabott büntetést.
Elsőfokon Hagyó Miklós két év felfüggesztettet kapott. Hagyó nevéhez köthető a nokiás doboz kifejezés is, amely a korrupció jelképe. Balogh Zsolt, aki a BKV Zrt. egykori megbízott vezérigazgatója volt, korábban azt állította, ilyen dobozban adott át pénzt az egykori szocialista főpolgármester-helyettesnek. "Nagyságrendileg mintegy hetvenmillió forint jutott hozzá rajtam keresztül. Azóta tudom, hogy tizenötmillió fér el egy Nokia-dobozban, mert egyszer például abban adtam át az összeget"- nyilatkozta Balogh anno a Magyar Nemzetnek. (A nyilatkozatot később visszavonta.)
Kérdésünk maholnap az lesz: hány nokiás dobozban fér el 900 millió forint, ha egy dobozban 15 millió fér el?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre