Ennyi baktérium utazik veled, ha BKK-val mész haza a boltból – Videó

Gyuris Rita látványosan szemlélteti, hogy miért érdemes alaposan kezet mosni és kézfertőtlenítőt is használni, miután tömegközlekedve hazaértél a városi forgatagból.



Megosztás
Szerző: KN
Létrehozva: 2024.01.07.
Módosítva: 2024.01.07.
TikTok baktérium kolónia kéztisztítási folyamat

Gyuris Rita már rengeteg érdekesebbnél érdekesebb kísérlettel kápráztatta el TikTok-követőit. De nézzük, mi volt az, ami a legmeglepőbb eredménnyel járt.

Rita rengeteg kísérletet bemutatott / Fotó: Gyuris Rita

„Megnézzük, hogy a három kéztisztítási folyamat mennyire gátolja meg az adott baktérium vagy gombák fejlődését”

„Most estem haza, BKK-s, boltos, mindenes a kezem” – kezdte az első TikTok-kísérletét bemutató videójában Rita, aki az úgynevezett agar lemezein kórokozókat, gombákat és baktériumtelepeket tenyészt ki. Rita először a koszos kezéről vesz mintát. 

Megnézzük, hogy mennyi és milyen kórokozók nőnek fel; utána megmosom szappanos vízzel a kezem, és egy másik lemezre szintén rányomom, megnézzük, hogy azon milyen kórokozók nőnek föl. Utána pedig lefertőtlenítem alkoholos kézi fertőtlenítő spray-vel és úgy is rányomom a harmadik lemezre a kezem. Megnézzük, hogy a három kéztisztítási folyamat mennyire gátolja meg az adott baktérium vagy gombák fejlődését, növekedését.

„Mindegyiken nőtt fel gombatelep”

Mindegyiken nőtt fel gombatelep. Érdekes a baktériumkolónia nagysága, a nem kézmosásos lemezen elég nagy, lehet látni az ujjaimat. A kézmosás utánin is el tudott szaporodni, bár nem annyira vastag és durva. A fertőtlenítős lemezen is van, tehát ez sem százszázalékos védelem, de még mindig ezen van a legkevesebb, ahogy látom, és össze se nőttek.

 

Nagy baktériumkolónia nőtt fel a piszkos kézről / Fotó: TikTok

„A közlekedési eszközöket napi szinten tízezrek használják”

Rita már a BKK-automaták képernyőjét, valamint a 4-es, 6-os villamos székét és kapaszkodóját is megvizsgálta.

A korábbi vizsgálataimhoz viszonyítva semmi meglepő eredményt nem mutatott a táptalaj. Hasonló mennyiségű mikroorganizmus él a kezeinken is, sőt az otthon lapuló tárgyakon is, mint például a kapcsoló, a játékkonzol, a telefonok, a laptop. Mivel a közlekedési eszközöket napi szinten tízezrek használják, természetes, hogy ennyi minden felnőtt a táptalajokon

– mondta korábban a Metropolnak a növényorvos.

Ide kattintva lehet megtekinteni a videót Rita kísérletéről.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás